- Pszichológiai, szociálpszichológiai alapismeretek
- Személyiséglélektan
- Az érett személyiség jellemzői
- 4 foglalkozás
Irányultság és magatartás.
A viselkedés meghatározottsága és a viselkedésben megnyilvánuló személyes jelleg.
Jellem
A személyiség alapjellegét meghatározó lelki sajátosságok összessége, melyek elsősorban a külvilághoz, más emberekhez és a munkában fejeződhet ki. A jellem magvát az akarati tulajdonságok képezik. A közösségi élet szempontjából az egyén jelleme a legfőbb meghatározó tényző, ezért etikai aspektusa is van.
A beállitódás.
Más néven attitűd. Vélemény, érdeklődés vagy szándék többé-kevésbé állandó készlete, diszpozíciója, amely magában foglal bizonyos fajtájú átélésre való várakozást és készenlétet a megfelelő válaszra. A szociális attitűd a társadalmi vonatkozások, társadalmi kötelességek vagy társadalmi nézetek iránti fogékonyságot jelenti, de beszélünk például esztétikai attitűdről is.
Szociális én-kép
Valakinek a társadalmi helyzetéről alkotott én-képe.
Én-ideál
Carl Rogers elméletében az a személy, aki lenni szeretnénk. Az énideál és a valódi én közötti nagy távolság boldogtalanságot és kielégületlenséget eredményez.
Test-kép
Az embernek saját testéről kialakult elképzelése vagy tudata.
Értékelő funkció
Az értékeinket kifejező és énképünket tükröző attitűdök értékkifejező funkciót látnak el. Mivel az értékkifejező attitűdök a személy mögöttes értékeiből és énképéből származnak, általában konzisztensek egymással.
Kognitiv én-kép
A megismerő én.
Én-kép
Az egyén saját magáról alkotott képe, ami általában szubjektív kép.
Személyiségzavarok
A viselkedés vagy jellem meggyökeresedett, szokássá vált és merev mintázatai, amelyek komolyan korlátozzák az egyén alkalmazkodási képességét. Gyakran a társadalom maladaptívnak ítéli a viselkedést, a személy maga azonban nem.
Hangulatbetegségek
A hangulat és az érzelmek zavarával jellemezhető mentális betegségek csoportja. Példái a mánia, a depresszió és a bipoláris kórkép.
A szorongás
Tárgytalan félelem. A súlyos veszélyeztetettség érzése, az egyik leggyakoribb kórlélektani jelenség. Kiemelkedő tünete az elveszettség érzése. Normális körülmények között is észlelhető súlyos veszélyben. Neurotikusoknak csaknem állandó panasza a motiválatlannak tűnő szorongás.
Téveszmés betegségek
Egyes pszichotikus betegségekre jellemző hamis hiedelem. Leggyakoribb a nagyzási és az üldözési téveszme. De ilyen a hallucináció, illúzió, paranoid szkizofrénia.
Stressz
Selye János műszava. Az egyén által fizikai vagy pszichológiai jóllétét fenyegetőnek észlelt, túlságosan erős vagy túlságosan tartós belső vagy külső környezeti hatásokra (stresszkeltők) adott testi és pszichológiai válasz, állapot. Embernél a leggyakrabban az embertársaktól származó hatások stresszkeltők.
Skizofrénia
Hasadásos elmezavar.
Betegség
Megváltozott reakcióképesség következtében a szervezet nem képes elhárítani a károsító tényezőket.
Betegségelőnyök
Elsődleges és másodlagos fajtái vannak. Elsődleges abban az esetben, ha a betegség ténye megoldás egy más jellegű konfliktusra. Másodlagos a betegség kapcsán előnyös pozícióhoz jut. (odafigyelnek rá)
A betegszerep
Bármely viselkedés, melyet az önmagát betegnek érző személy azért végez, hogy javítsa állapotát.
Egészségmodell
Egészséges, normális az az ember, aki önálló életvezetésre képes, élethelyzetéből adódó szerepeit elfogadja, képességeinek megfelelő munkát végez, eközben képes örömszerzésre és életét más emberekkel együtt közösségi, társadalmi céloknak megfelelően éli.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)