- Pszichológiai, szociálpszichológiai alapismeretek
- Lelki egészség, betegség
- 4 téma
Differenciálatlan énstruktúra
Elkülönítetlen énstruktúra.
Az abnormális viselkedés
A normálistól, az elfogadottól eltérő viselkedés.
Nárcizmus
1. Saját szépségében tetszelgő önimádat, önmagával túlzott törődés ( a mitológiai Narcisról, aki saját tükörképe iránti szerelemből öngyilkos lett és végül nárcisszá változott). 2. Egocentrizmushoz kapcsolódik.
Fixáció az énfejlődésben
A pszichoanalízis elméletében egy korábbi pszichoszexuális szakaszt túlhaladni nem képes vagy a tárgykapcsolatain változtatni képtelen személy megrekedt fejlődése ( például az orális szakaszban, vagy az anyához fixálódott személyiség).
Pszichopata
A pszichopátia tüneteit mutató személy, jellemzője a lelki kiegyensúlyozatlanság és a társadalomba való nehezebb beilleszkedés.
Borderline
A mentális képességek vizsgálatakor az olyan személyt jelenti, akinek intelligenciahányadosa 70 és 80 között van. A klinikai pszichológiában olyan személyek leírására használják, akiknek érzelmi zavarai a neurózisnál súlyosabbak, de még nem érik el a pszichózis szintjét.
Fölénypozícióra törő attitűd
A Borderline személyiség hatalomvágya.
Határeseti személyiségszerveződés
Átmeneti eset, olyan személyiség, aki az ép és a kóros állapot határán vagy két betegségcsoport választóvonalán helyezkedik el, egyikbe sem sorolható egyértelműen.
Egészségpszichológia
A pszichológia specifikus hozzájárulása az egészség elősegítéséhez és fenntartásához; a betegségek megelőzéséhez és kezeléséhez; az egészség, betegség és a különböző működészavarok etiológiai és diagnosztikai korrelátumainak azonosításához, valamint az egészségvédelem rendszeréhez (orvos-beteg kapcsolat, compliance viselkedés, stb.).
Személyiség
Az egyén lelki életének sajátos összjellege; a külső és belső tényezők kölcsönhatásának eredményeként kialakult tulajdonságok integrációja, összerendezett egysége, amelyek a társadalmi viszonyokhoz való állandó alkalmazkodás során tevékenységben nyilvánulnak meg, és ebben alakulnak és fejlődnek.
Betegségviselkedés
Bármely viselkedés, melyet az önmagát betegnek érző személy azért végez, hogy definiálja állapotát és megtalálja a megfelelő gyógykezelést.
Antiszociális személyiség
Indulatossággal, a társadalom törvényei és szokás megtartásának képtelenségével, valamint a szorongás és a bűntudat hiányával jellemezhető személyiségzavar. Régi nevén pszichopátia vagy szociopátia.
Egészségvédő viselkedés
Minden olyan viselkedés, melyet a személy azzal a céllal végez, hogy védje, elősegítse, vagy fenntartsa az egészségét, függetlenül attól, hogy milyen az általa észlelt egészségi állapota, illetve hogy az adott viselkedés objektíve hatékony-e.
Intellektualizálás
Elhárító mechanizmus, amelyben a személy úgy próbál megszabadulni egy fenyegető helyzettől, hogy elvont, intellektuális fogalmakban kezeli azt.
Tagadás
Az az elhárító mechanizmus, melynek segítségével az egyén letagadja valamely fájdalmas élmény megtörténtét vagy valamely szorongáskeltő impulzus jelenlétét.
Represszor személyiség
Gátlásos személyiség.
Distressz
A káros stressz.
Racionalizáció
Elhárító mechanizmus, amelyben a személy úgy tartja fenn önbecsülését, hogy kézenfekvő és elfogadó indokokat kapcsol vagy kevésbé elfogadható eredetű cselekedeteihez.
Eustressz
Ártalmatlan stressz.
Segítő technikák
A pszichoterápiás technikák az elmebetegségek és egyéb mentális zavarok pszichológiai alapú gyógyítását hivatottak előidézni.
Posztraumás stressz
Szorongásos megbetegedés olyan stresszkeltő esemény következtében, amely kívül esik az emberi tapasztalat szokásos terjedelmén. Tünetei a trauma ismételt újraátélése, az ahhoz kötődő ingerek elkerülése, elidegenedés érzése, ijedékenység, lidércnyomás és visszatérő álmok, valamint alvászavarok.
Kontroll helye
A személyiség dimenziója, amely szerint a belső helyű emberek úgy érzik, ellenőrzést gyakorolnak afölött, hogy mi történik velük, míg a külső helyű emberek általában rajtuk kívül álló erőknek vagy személyeknek tulajdonítják élményeiket.
Megvonási tünetek
A fizikai drogfüggésben élő személynél a szer használatának hirtelen abbahagyását követő kellemetlen fiziológiai és pszichológiai tünetek. Ezek enyhe függőségnél hányinger, szorongás, enyhe remegés és alvászavarok, erős függésnél hányás, görcsök, hallucinációk, izgatottság és komoly izomremegés vagy rohamok is lehetnek.
Stresszor
Ártalmas pszichikus behatás.
Pszichoszomatikus megbetegedések
A lelki élet elsődleges zavarai, melyek a vegetatív idegrendszeren keresztül valódi organikus tüneteket hozhatnak létre. Így keletkezhet a gyomorfekély, a hypertonia, az asthma nervosa, stb.
Áttolás
Elhárító mechanizmus, melynek segítségével egy motívum, amely közvetlenül nem fejeződhet ki (mint például a szexuális és az agresszív késztetések), egy elfogadhatóbb formában jelenik meg.
B tipusú személyiség és a stressz
Olyan személy, aki konfliktushelyzet esetén lemond a cselekvésről.
Debilizáló helyzet
A szorongás olyan mértéket képvisel, hogy kognitív feladatok megoldásában sikertelenné válik az ember. Az emlékképeket, asszociációs kapcsolatokat nem képes előhívni.
Szenzitizátor személyiség
Fogékony a konfliktusok iránt.
Pszichopátiás irányultságú alkoholista
Antiszociális személyiségű alkoholista.
Stresszkeltő esemény
A külső és a belső nyomás, mely feszültséget okoz.
Delírium tremens
Az alkoholos pszichózisok körébe tartozó betegség: krónikus alkoholistáknak valamilyen intercurrens betegségre hirtelen bekövetkező tudatzavarral, hallucinációkkal, súlyos kéz- és fejremegéssel járó állapota.
Neurotikus alkoholista
Szorongó ivó.
A tipusú személyiség és a stressz
Stresszre hajlamos, teljesítmény centrikus személy.
Addikció
Egy drog (gyógyszer vagy kábítószer) rendszeres használata esetén az egyén a drogtól függővé válhat. A fizikai függőséget a tolerancia (egyre több drog szükséges ugyanahhoz a hatáshoz) és az elvonási tünetek ( a használat abbahagyásával járó kellemetlen fizikai tünetek) jellemzik.
Kábítószerek
A tudat működését időlegesen gyöngítő vagy teljesen felfüggesztő anyagok, érzéki hallucinációkat váltanak ki. Gyógyászati adagolásban néhány fajtájuk fájdalomcsillapító. Legismertebb a morfin, kokain, hasis, ópium; szintetikusan előállítható például az LSD.
Magatartászavar
Enyhébb, illetve súlyosabb viselkedési deviancia, beilleszkedési nehézség.
Laikus terapeuták
Az orvosi végzettség nélküli pszichoanalitikus régebbi elnevezése.
Krízisintervenció
Megelőzés.
Indulatátvitel
A pszichoanalízisben az a jelenség, hogy a páciens tudat alatt a terapeutát érzelmi válaszainak tárgyává teszi, és ezáltal a saját életében fontos személyeknek szóló válaszokat a terapeutára mintegy átviszi.
Csoportterápia
Több klienssel vagy pácienssel egyszerre folytatott terápiás célú csoporttevékenység.
Átdolgozás
A pszichoszomatikus terápiában az újratanulás folyamata, amelyben a személyt ugyanazokkal a konfliktusokkal szembesítik újra és újra mindaddig, amíg egyedül is szembe képes velük nézni, és a valódi életben is kezelni képes őket.
Deszenzitizáció
Ezt a módszert a tárgyakhoz vagy szituációkhoz kapcsolódó szorongás megszüntetésére használják.
Gyógyszeres kezelés
A viselkedés és a hangulat megváltoztatására használt gyógyszerek máig a legsikeresebb biológiai terápiás eszközök. Szorongásoldók, antipszichotikumok és antidepresszánsok.
Interpretáció
Értelmezés, magyarázás, magyarázat.
Családterápia
A család tagjaival egyidőben történő beszélgetés terápiás céllal.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)