Önfenntartási motivumok
Abraham Maslow t(1908-1970) elmélete szerint a szükségleteknek létezik egy hierarchiája (a szükséglethierarchia), mely az alapvető biológiai szükségletektől azon komplexebb pszichológiai motivációkig terjed, melyek csak akkor válnak fontossá, ha az alapvető szükségletek már kielégülést nyertek. Az egyik szinten lévő szükségleteket legalább részben ki kell elégíteni, mielőtt a felette lévő szint szükségletei a cselekvés jelentős meghatározóivá válnak. Amikor nehéz élelemhez jutni és biztonságot teremteni, ezen szükségletek kielégítése határozza meg a személy cselekedeteit, és a magasabb szintű motívumoknak kevés a jelentősége. Az egyén csak akkor lesz képes esztétikai és intellektuális érdeklődésére időt és energiát szentelni, amikor alapvető szükségletei könnyen kielégíthetők. A művészi és tudományos vállalkozások nem virágzanak olyan társadalmakban, ahol az embereknek táplálékért, hajlékért és biztonságért kell küzdeniük. A legmagasabb szintű motívum - az önmegvalósítás - csak azt követően teljesíthető be, hogy minden más szükséglet kielégülést nyert.
A szükségleteket öt szintre osztotta:
1. Fiziológiai szükségletek
2. A biztonság szükséglete
3. Szociális szükségletek
4. Az önbecsülés szükséglete
5. Az önmagvalósítás (önaktualizálás szükséglete
Maslow elgondolása szerint a viselkedést leginkább az egyéni szükségletek két alábbi elve befolyásolja
A hiány alapelve, amely azt jelenti, hogy a kielégült szükséglet nem motivál, az embereket a kielégítetlen szükségletek késztetik cselekvésre.
A haladás alapelve azt jelenti, hogy az öt szükségleti kategória szorosan rendezett hierarchiában létezik, egy szükséglet bármely szinten csak akkor aktivizálódik, ha az alacsonyabb szintű szükséglet már kielégült.
Biztonság szükséglete
A szükségletek összességét további két kategóriára bonthatjuk, a hiányszükségletekből származó és a növekedési szükségletekből származókra. A hiányszükségletek azaz feszültségcsökkentők közé tartoznak a fiziológiai, a biztonság , a szociális és az önbecsülés szükséglete. A fiziológiai szükségletek alapszükségletek, a fizikai túlélést a biológiai fennmaradást szolgálják. (étel, víz, alvás stb.) A biztonság szükséglete az ember számára rendezett, stabil világot jelent, ahol egzisztenciálisan, emberileg biztonságban érezzük magunkat.
A társas szükségletek
A szociális szükségletek az ember társas létéből erednek. Szükségünk van emberi kapcsolatokra, visszajelzésekre, a valakihez tartozásra, szeretetre. A csoporthoz tartozás vágya és az intim kapcsolatok vágya jelenik meg ezen a szükségleti szinten. Az ember folyamatosan törekszik a hiányérzet feszültségét csökkenteni, ha a szociális szükségletei nem kielégítettek.