A fénymásoló gépekről
A fénymásoló gépek először az iroda- és kommunikációs technikában terjedtek el. Ma már nélkülözhetetlen kellékei az irodának, alapvető ügyviteli eszközök. Kezelésük az alapkonfigurációban különösebb szakértelmet nem igényel. A berendezésben felülről helyezzük be a másolandó eredeti dokumentumot, amely lehet egy lap, de akár egy vastagabb könyv is. Az adagolótálcák feltöltése után kiválaszthatjuk a kellő lapméretet. Amennyiben a lépméret és eredeti méret nem egyezik, lehetőség van kicsinyítésre és nagyításra is. A berendezések kézi adagolással is működtethetők. Minden gépnél lehetőség van a kontraszt többfokozatú megválasztására. Bekapcsolás után a berendezések általában 10 másodperc után üzemeltethetők. A berendezést addig nem szabad kikapcsolni, amíg a hűtőventilátor működik.
A másolóberendezések főbb jellemzői
A másolóberendezések jellemzőit technológiai sajátosságaik alapján tudjuk megállapítani. Ezek a következők:
- elektrosztatikus normál papírra, száraz eljárással másolnak,
- többfajta létezik: hordozható, asztali, állványos,
- másolható anyagok: lapok, könyvek, háromdimenziós tárgyak,
- a másolandó példány lapmérete: maximum A/3, minimum A/6,
- a másolat nagysága: A/3-A/6.
- fokozatmentes méretarányok: 64-156% között,
- papíradagolás: kézi és automatikus,
- a papíron kívül speciális A/4 méretű írásvetítő fólia is adagolható,
- másolatok száma: 1-99.
A másolási fajták
A másolóeljárások a legfontosabb technológiai jellemzők és az alkalmazott technika szerint a következők alapján csoportosíthatók:
- fényképészeti, optikai másolás,
- fényképészeti kontakt másolás,
- fénymásolás ibolyán túli vagy infravörös sugarakkal,
- elektrosztatikus másolás.
A másolóberendezések csoportosítása
A másolóberendezések csoportosítása:
- kisméretű asztali gépek,
- kompakt gépek,
- állványos nagyteljesítményű másológépek.
A fényképészeti, optikai másolás
A másolóeljárások egyik csoportját képezi ez a másolási eljárás. Két fajtája létezik. Az egyik, amikor papírról készítünk másolatot a korábban ismertetett reprófotográfiai módszerrel, a másik, amikor átlátszó diaképről készül a másolat.
A fényképészeti kontakt másolás
Az eljárások mindegyikére jellemző, hogy az ezüst-halogenidokban a látható fény hatására végbemenő kémiai elváltozásokon alapulnak, s az így kapott másolatok 1:1 léptékűek.
A melegmásoló eljárás
Az infravörös tartományba eső elektromágneses sugarakat használják fel a másolathordozó hőérzékeny rétegének megvilágítására. A hőbesugárzás nemcsak megvilágítást eredményez, hanem előhívást is. A hőmásolás egyik speciális változata volt, amikor írásvetítő transzparensre hőérzékeny fólia segítségével vittek fel információt.
Az elektrosztatikus másolás
Az eljárás során használt fényérzékeny réteg, amelyen a másolat képe kialakul, a látható fényre érzékeny félvezető, más néven fotovezető. Ilyen félvezető pl. a szelén, a kadmium-szulfid vagy a cink-oxid. Ezt az eljárást a hétköznapi nyelvben fénymásolásnak nevezzük.
Fényérzékeny réteg, amelyen a másolat képe kialakul. A látható fényre érzékeny félvezető, más néven fotovezető.
A kisméretű asztali másolók
A kisméretű asztali gépek csak fekete-fehér másolatot készítenek 1:1 méretben. Percenként kb. 10-15 másolatot készítenek. A/3-A/4 vagy A/4-A/5 méretben. Szorterrel és többfunkciós dobozos adagolóval nem rendelkeznek.
A közepes méretű kompakt másolók
A közepes méretű kompakt másológépek percenként kb. 30 másolatot készítenek A/3-A/5 méretben, a feketén kívül legfeljebb 1-2 színben. Nagyítási és kicsinyítési lehetőséggel rendelkeznek. A hozzá tartozó szorter kb. 5-10 rekeszes.
Az állványos másológépek
Az állványos másológépek nagyobb ügyviteli cégek közkedvelt irodatechnikai eszköze. Nagyteljesítményű másolók családjába tartozik. Percenként 60 másolatot készítenek. A/3-A/6 méretben, több szín nyomtatására alkalmas berendezések. A kicsinyítés/nagyítás beállítása történhet fokozat nélküli vezérléssel, illetve programozhatóan, 40 oldalas szorterrel, fordító egységgel és lyukasztóval is rendelkeznek.
A másológépek
Az ügyviteli munkafolyamatok meggyorsítása érdekében irodai fénymásoló-gépeket használunk. Ezeket a gépeket minden cég a saját igényeinek, munkájához mérten választja ki. Nagyon sok különböző fajta, méretű, rendeltetésű van forgalomban.
Mindegyiknek azonos rendeltetése, hogy másolás esetén a reprodukálandó anyagnak jelen kell lennie, azaz ez képzi a másolás alapján.
Különböző másolási technológiákat ismerünk:
- fényképészeti, optikai másolás,
- fénymásolás,
- kontakt másolás,
- elektrosztatikus másolás, stb.
A másológépek kezelése igen egyszerű. A megfelelő nyomógombok kiválasztása és a másolandó irat behelyezése után elkészül a másolat. Amennyiben több példányt szeretnénk, csak a másolandó példányszámot kell megadni, s indítani a másolást. Dokumentumainkat kicsinyíthetjük, illetve a kívánt méretben nagyíthatjuk.
Méretük alapján megkülönböztetünk:
- kisméretű asztali,
- kompakt és
- állványos másolóberendezéseket.