Irattovábbítás számítógépen
A számítógépen való irattovábbítás előnye a hagyományos levélküldéssel szemben, hogy jóval olcsóbb, mivel külföldre küldött levél esetén is csak helyi tarifát kell fizetni. Ráadásul gyorsabb is, hiszen a levél elküldését követően a címzett akár azonnal el is olvashatja azt. Költségkímélést jelent az is, hogy elektronikus iratnyilvántartás esetén nyomtatásra sincs szükség.
A számítógépes irattovábbítás lépései
Ahhoz, hogy egy iratot elektronikus úton továbbíthassunk, a következőket kell tennünk: Először is be kell vinni az iratot a számítógépbe. (Használhatjuk a lapolvasót papíron lévő dokumentum esetén, de jellemzően valamelyik program alkalmazásával készítjük a „postázandó” anyagot.)
Az adatbevitel után szerkesszük meg iratunkat a tartalom és forma egységében, majd mentés után máris elküldhetjük a rendelkezésre álló hálózaton keresztül a címzettnek.
A szerkesztési folyamat leírása
Dokumentumunk elkészítésekor feltétlenül el kell végeznünk néhány műveletet függetlenül attól, hogy milyen alkalmazásban dolgozunk.
· Az iratunk adatait be kell írnunk,
· azt meg kell formáznunk.
· Ha szeretnénk megőrizni az anyagot, mentsük el, ill.
· nyomtassuk ki.
A mentési folyamat
Aki már dolgozott számítógéppel, az tudja jól, hogy dokumentumunk folyamatos mentésével időt és energiát takarítunk meg. (Különösen igaz ez arra a személyre, aki mentés hiányában már veszített el anyagot.)
A mentés a számítógép háttértárán való megőrzést jelent, és a Windows alkalmazásaiban több megoldás is kínálkozik erre. Kiadhatjuk a parancsot az ikonra kattintással, billentyűkombinációval (Ctrl + S), ill. menüben is. Első mentéskor a párbeszédpanelen határozzuk meg a helyet (meghajtót, mappát), ahol tárolni fogjuk a dokumentumot, adjuk meg a fájl típusát és a nevét.
Mentés másként parancsot válasszunk, ha új helyre vagy új névvel akarjuk tárolni iratunkat.
A nyomtatás
A nyomtatás ikonjára kattintva az egész dokumentum kinyomtatásra kerül egy példányban. Ha a teljes szöveget vagy annak egy részét szeretnénk nyomtatni, akkor ezt a File/Nyomtatás parancsot választva tehetjük meg. A párbeszédpanelen meghatározhatjuk a példányszámot, a nyomtatandó oldaltartományt (összes oldal, aktuális oldal, megadott oldalak vagy kijelölt szövegrész) is.
Lehetőség van leválogatásra is: ekkor több példányos nyomtatás esetén mindig elölről kezdődik a teljes anyag nyomtatása. Kérhetjük a páros vagy páratlan oldalak nyomtatását is.