Az ügyvitel feladatrendszere
Az ügyvitel feladatrendszere
Az állami vagy helyi önkormányzati feladatot, valamint jogszabályban meghatározott egyéb közfeladatot ellátó szerv és személy a közfeladatot ellátó szerv. Ezek a szervek nap mint nap hivatali, irodai munkát végeznek, az ügyviteli munkafolyamat részesei. Munkafolyamataik során adatok keletkeznek, érkeznek a hivatalba, illetve adatok hagyják el a munkahelyet. A munkavégzés közben adminisztrációs, hivatali munkát végeznek, s ennek eredményeképpen ügyet intéznek, ügyet kezelnek, azaz adminisztrációt hajtanak végre. Tevékenységük a feladatok végrehajtásából áll, amely magába foglalja mindazokat a formai és technikai feltételeket, szolgáltatások teljesítését, amelyek az érdemi ügyintézéshez szükségesek. Az ügyvitel a közigazgatási szervezetek szervi működésének része, önálló funkciója. Óriási szerepe abban nyilvánul meg, hogy a feladatokat rendszerbe foglalja, az azonos rendeltetésű vagy azonos tárgykörre vonatkozó feladatokat összefogja, majd a gyakorlati elintézést szem előtt tartva gyors ügyintézést hajt végre, azaz operatív tevékenységet végez. Tevékenységük végrehajtásával valami befejezett eredményt állítanak elő.
Az eddigi leírásból nyilvánvaló, hogy az ügyintézés ma már nem csak a hivatalos levelek válaszadásában, iktatásában nyilvánul meg, hanem sokkal több feladatot ölel fel.
Az ügyviteli tevékenység területei ma:
- iratelőállítás,
- adatkezelés,
- iratnyilvántartás,
- archív iratkezelés,
- operatív iratkezelés,
- irodai adminisztráció,
- kommunikáció,
- iratsokszorosítás,
- időgazdálkodás,
- számítógépes szoftverek kezelése.
Tevékenységek láncolatából áll, egy feladat végrehajtására szerveződik.
Ügyintézés, ügykezelés, illetve azt ezt végző tevékenység.
Adminisztratív munkavégzés, hivatali ügyintézés.
Valamilyen műveletre vonatkozó kifejezés. Gyors, határozott, a végrehajtást, a gyakorlati elintézést szem előtt tartó (intézkedés, ügyvitel).
Végrehajtásával valami befejezett eredmény (pl. ez a szöveg leírása, előzmény kikeresése, másolat készítése) áll elő.
Teljesítésével végső eredmény, "produktum" születik.
A feladatok rendeződése, azonos rendeltetésű vagy azonos tárgykörre vonatkozó, jellemzően egy munkakörbe, ill.. szervhez tartozó feladatokat fog össze.