A modem
A modem a modulátor/demodulátor szavak rövidítése. Egy olyan eszköz, amely a számítógépek digitális jeleit analóg jelekké alakítja (moduláció), hogy a telefonvonalon továbbítani lehessen. A vételi pontban a modem visszaalakítja az analóg jeleket digitálissá (demoduláció), így ezekkel a számítógép már tud dolgozni.
A modemeknek két fajtája létezik:
- a belső modem, amely a számítógépházon belül, az alaplapon elhelyezkedő bővítőkártya. A jelátalakítás számításainak egy részét átadja a processzornak, ami némileg lelassítja a működést.
- a külső modem önálló, tápegységgel ellátott egység, mely bementére a telefonvonal csatlakozik, kimenete pedig a számítógép soros (esetleg USB) portjával van összekötve.
A modemek lehetnek ún. teljes hardveresek, illetve szoftveresek. A hardveres modemek a teljes jelfeldolgozást önállóan végzik egy DSP (Digital Signal Processor) chip segítségével. Mindenféle vonalminőséggel és operációs rendszerrel együttműködnek, a számítógép processzorát nem terhelik, nagyon megbízhatóak. A szoftveres modemek a számítási feladatok zömét a mikroprocesszorra bízzák, lassítva ezzel a számítógépet.
A modemek minőségének egyik mutatója a sebességük, melyet legtöbbször bit/s-ban (bps) adnak meg. Az átviteli sebesség értéke a 4800-56600 bps tartományba esik. Minél gyorsabb a modem, annál kevesebb idő kell az adatok átvitelére, így a telefonálási költség is csökkenthető.
Modulátor-demodulátor: a digitális jeleket az analóg hálózatokon történő átvitelhez átalakító (modulátor), illetve az analóg hálózatból a digitális berendezésbe érkező jeleket visszaalakító (demoduláló) hardver eszköz.
A digitális hálózaton időegység alatt átvitt bitek száma (bit/s).
A hálózaton átvitt jel értékében egy másodperc alatt bekövetkezett változások száma (bit/s).
Távoli számítógép felhívása és az online kapcsolat létrehozása telefonvonalon keresztül.
Modemes hálózati csatlakozás
A modemmel történő hálózati csatlakozás létrehozásához kössük össze a számítógép soros portját a modemmel. A gépen a soros port 9 vagy 25 pólusú apa csatlakozó, a modemen 9 vagy 25 pólusú anya csatlakozó található. A kereskedelemben többféle kábel kapható: mindkét végén 9 pólusú, mindkét végén 25 pólusú, egyik végén 9 vagy 25 pólusú, míg a másik végén 9 és 25 pólusú csatlakozó (a megfelelő érintkezőik párhuzamosan kötve). Fontos, hogy e párhuzamosan kötött csatlakozók közül mindig csak az egyiket vegyük használatba! Kaphatók továbbá átalakító adapterek: 9-ről 25 pólusúra, illetve 25-ről 9 pólusúra. A sorsos port és a modem közötti kapcsolatot a megfelelő soros kábellel (esetleg a megfelelő átalakító adapter használatával) teremtsük meg. Csatlakoztassuk a modem áramellátását, majd kapcsoljuk be. A modem illesztőprogramjának telepítéséhez nem feltétlenül szükséges a telefonvonal csatlakoztatása. Ha a modemhez van mellékelve floppy, akkor azzal telepítsük a szükséges állományokat. Adjuk meg a felhasználói nevet, a jelszót, majd a telefonszámot ahova csatlakozni szeretnénk (betárcsázás, dial-up). Ezek után indítható a csatlakozás folyamata.