A táblázat fogalma
A táblázat sorokból, és oszlopokból épül fel, amely lehetőséget biztosít a benne elhelyezett tartalom rendezett formátumú megjelenítésére, az azonos típusú, értelmezésű vagy más szempontból összetartozó tartalmi elemek csoportosítására, a táblázat sorai és oszlopai közötti összefüggések létrehozására és szemléletes megjelenítésére. A táblázatot a vízszintes sorok és a függőleges oszlopok alkotják, amelyek metszéspontjában a táblázat legkisebb alkotó eleme, a cella foglal helyet.
Rovatos formájú tételes kimutatás, áttekintés.
A táblázat rendeltetése
A táblázatokat régóta használjuk a mindennapi életben. Táblázatos formában jelenítik meg a betegkartonokon szereplő adatokat, a könyvtári tagok neveit és címeit, a tanórára járók névsorát, és számos, valamilyen szempontból rendezett adathalmazt. A táblázatos elrendezés segíti a benne szereplő adatok szemléletes, egyértelmű megjelenítését, és lehetővé teszi a táblázatok soraival és oszlopaival történő műveletek elvégzését. A táblázat adott sorában vagy oszlopában elhelyezett azonos típusú adatokkal (például számok) végzett műveletek a számítástechnikában könnyebben végrehajthatók, mintha azok szöveges formában jelennének meg, mivel a táblázat soraira, oszlopaira, celláira és így a benne lévő adatokra egyértelműen lehet hivatkozni.
A táblázatkezelő programok
Mivel a táblázatokat régóta használják a mindennapi életben az adatok kezelésére, így nem csoda, hogy a számítástechnikában a táblázatkezelő programok megjelenése a felhasználói programok között az elsők között szerepelt. A táblázatban szereplő adatokkal végzett műveletek számítástechnikailag könnyen automatizálhatók, így nagy segítséget jelentettek az ember számára az első táblázatkezelő programok megjelenése. A számítástechnikában sok táblázatkezelő program született, ezek közül a legelterjedtebbé az Excel, a Quattro és a Lotus 1-2-3 programok váltak. Az Excel a Microsoft szoftvergyártó nagyvállalat terméke, mely az Office programcsomag részeként a Windows operációs rendszert használó számítógépeken futtatható.
Táblázatban elhelyezett adatok kezelését, feldolgozását végző számítógépes program.
A táblázatkezelő munkaablaka
A táblázatkezelő program (Excel) munkaablakában legfelül a program fejléce található, amelyen az éppen megnyitott táblázat (fájl) megnevezése látható. Alatta a menüsor, ez alatt az eszköztár helyezkedik el. Az eszköztár alatt találjuk a szerkesztőlécet, mely mindig az aktuális cella tartalmát jeleníti meg és teszi szerkeszthetővé. A szerkesztőléc alatt helyezkedik el maga a táblázat. A táblázat tetején az oszlopkijelölő gombok, annak bal oldalán a sorkijelölő gombok találhatók. A táblázat 65536 sorból és 256 oszlopból áll. A táblázat nem látható részeit a jobboldalon lévő görgetősávval tudjuk függőlegesen, és az alul található görgetősávval vízszintesen megjeleníteni. A táblázat bal alsó részén a munkalap fülek találhatók, amelyekre kattintva válthatunk az egyes munkalapok között. Egy táblázatfájl több munkalapot is tartalmazhat. Minden munkalap 65536 x 256 cellából áll. Alapértelmezésben három munkalap jelenik meg, de újabb munkalapok is létrehozhatók. Legalul helyezkedik el az állapotsor, amely baloldalán a műveletek állapotairól kapunk információt, jobb oldalán pedig az egyes váltóbillentyűk (pl. CAPS LOCK, NUM LOCK) állapotai látható.
A táblázatban egymás mellett elhelyezkedő adatok összessége.
A táblázat függőleges része, amelyet betűkkel azonosítunk.
A táblázat legkisebb egysége, rubrikája, amelyet sor- és oszlopazonosítóval látunk el.
A munkafüzet része, a táblázatkezelő ablakában megjelenő, gördíthető teljes munkaterület.
A munkalap nevét mutató, az ablak alján elhelyezkedő lapfül.
A munkalap egy kijelölt része.
Jelkép. Elvont gondolattartalmat, sajátos jelentésátvitelt megtestesítő szókép.
A táblázatkezelő menüsora
A menüsor két részre osztható: a menükre és az eszköztárra. A menük legördülő típusúak és innen valamennyi, az adott műveletcsoporthoz kapcsolódó menüpont elérhető. A legördülő ablakokban az egyes parancsokhoz tartozó billentyűkombinációk is láthatóak. A menük alatt az eszköztár található, amely változtatható, elemeket adhatunk hozzá és vehetünk el belőle, az éppen végzett feladatnak leginkább megfelelő funkciók beállításával testreszabható. Az eszköztár funkcióit többnyire ikonok szimbolizálják.
A menüsor testreszabása
A menüsor a végzett feladatnak megfelelően beállítható, testre szabható. Ha a menüsoron állva az egér jobb gombját lenyomjuk, megjelenik egy helyi menü, amely a testre szabást segíti. Ezen bekapcsolhatjuk vagy kikapcsolhatjuk az eszköztárakat, vagy a „Testreszabás” menüponton megjeleníthetjük a testre szabást támogató párbeszédablakot. Ugyanez az „Eszközök” menü „Testreszabás” menüpontjával is kezdeményezhető. A „Testreszabás” párbeszédablak „Eszköztárak” fülén be- vagy kikapcsolhatóak az egyes eszköztárak. Az eszköztárak egy adott témakörhöz kapcsolódó funkciókat fognak össze, például: szerkesztés, formázás. A párbeszédablak nyomógombjaival saját eszköztárat is létrehozhatunk, vagy törölhetünk egy meglévőt. A „Parancsok” fülön a menü és az eszköztárak funkcióit állíthatjuk be. A kategória, majd a parancs listákból kiválasztva a kívánt funkciót, azt megfoghatjuk, és a menü vagy eszköztár megfelelő pontjára húzhatjuk. Ha egy parancsot törölni kívánunk a menüből, vagy az eszköztárról, úgy azt húzzuk le onnan, majd engedjük el. Ha az adott funkció fölé állunk a menüsoron, és az egér jobb gombját lenyomjuk, a megjelenő helyi menü segítségével testre szabhatjuk az adott funkcióhoz tartozó szöveget vagy ikont. A „Testreszabás” párbeszédablak „Beállítások” fülén testre szabhatjuk a megjelenő menü vagy eszköztár szövegének vagy ikonjainak a méretét, és más jellemzőit.