A kijelölés szükségessége
A szöveg javításához, a törléshez, formázáshoz, áthelyezéshez stb. feltétlenül szükség van a szöveg vagy szövegrészlet kijelölésére. A program számos lehetőséget biztosít a végrehajtásra; hogy mikor milyen megoldást választunk, függ a gyakorlottságunktól, a feladattól.
Milyen módon lehet kijelölni?
Jellemzően egyszerre csak egy összefüggő terület lehet kijelölve. (Ez a sötét hátterével a többi területtől jól megkülönböztethető.) Kijelölni az egérrel, a billentyűkkel és ezek együttes használatával egyaránt lehet. További lehetőséget kínál a Bővítő funkció. Kettőt kattintva az állapotsor BŐV kapcsolójára vagy az F8 gombot lenyomva bekapcsolódik a Bővítő funkció. Ettől kezdve a kurzor mozgatása egyben kijelölést is eredményez. Az F8 többszöri lenyomásával meghatározott szövegegységet lehet kijelölni. Az Esc billentyűvel kikapcsolható a Bővítő funkció.
A kijelölés lehetősége billentyűvel
A kurzor mozgatásához hasonlóan a kijelölést is végezhetjük a billentyűzet segítségével. Elég a SHIFT billentyűt lenyomni, alkalmazni a mozgatáskor alkalmazott billentyűket, ill. billentyűkombinációkat, és a szövegrészlet máris kijelölődik.
Az egérrel való kijelölés lehetőségei
A kijelölés legegyszerűbb módja, ha az egérrel átsatírozzuk a kijelölni kívánt szövegrészletet. Azaz lenyomjuk az egér gombját, és nyomva tartva elhúzzuk az egeret a kívánt irányba. A kijelölés addig módosítható, amíg nem engedjük el az egeret. Utólag módosíthatjuk a kijelölést, ha a SHIFT gomb lenyomása mellett az egérrel a kívánt végpontra kattintunk.
Természetesen meghatározott szövegegységet is kijelölhetünk:
· Szó kijelöléséhez kattintsunk kettőt a szó belsejében.
· Mondat kijelöléséhez elég egyet kattintani a mondaton belül a CTRL billentyű lenyomásával egy időben.
· Sor kijelöléséhez kattintsunk egyet a kijelölő sávon.
· Bekezdést jelölhetünk ki, ha kettőt kattintunk a kijelölő sávon vagy hármat a bekezdésen belül.
· Teljes dokumentum kijelöléséhez a kijelölő sávon hármat vagy a CTRL gombot lenyomva kattintsunk egyet.