A táblázat létrehozásának módja
A táblázat rovataiba írhatunk szöveget vagy elhelyezhetünk adatokat, ábrákat. A táblázatokat gyakran használják számok oszlopokba rendezésére, kiválogatására. Táblázatokkal érdekes oldalrendezéseket is létrehozhatunk, és elrendezhetjük szövegeinket, ábráinkat egy dokumentumon belül.
Táblázatot létrehozhatunk ikonokkal, paranccsal, és tabulátorral vagy más elválasztójellel részekre osztott szövegből ún. konvertálással.
Egyszerű táblázatot a Szokásos eszköztár Táblázat beszúrása gomb segítségével készíthetünk. Elég rákattintani az ikonra, majd az egér húzásával megadhatjuk a táblázat sorainak és oszlopainak számát. (A Táblázat automatikus formázása paranccsal gyorsan látványos külsőt is adhatunk neki.)
A Táblázat/Beszúrás parancs paneljén számokkal adhatjuk meg a táblázatunk sorainak és celláinak számát és esetleg az automatikus méretezés beállításait. (Ha nem változtatunk a beállításon, akkor automatikusan kitölti a margók között rendelkezésre álló helyet.)
Bonyolultabb– pl. eltérő magasságú cellákat, vagy soronként eltérő számú oszlopokat tartalmazó táblázatok - készítéséhez jó segítséget nyújthat a Táblázat rajzolása eszközsor. Itt először meghatározzuk a táblázat határait, majd belül megrajzoljuk a sorokat és oszlopokat.
Táblázatot készíthetünk más táblázaton belül is. Ezek a beágyazott táblázatok különösen akkor hasznosak, ha az oldal külalakját táblázatokkal alakítjuk ki.
A táblázat részei
A táblázat a sorokat és oszlopokat elválasztó vonalak (rácsvonalak) által határolt cellákból áll. Az első sorban szokott szerepelni az oszlopok megnevezése, amelyet mezőnévnek vagy rovatfejnek hívunk. A táblázat törzsét a rekordok alkotják. A cella végét és a sor végét jelző jelek csak a képernyőn jelennek meg, nyomtatásban nem.
Formázáskor megváltoztathatjuk a táblázat, az oszlopok, a sorok és a cellák méretét. Legegyszerűbben úgy, hogy az oszlop- vagy sorhatárokat egérrel elmozgatjuk, de megadhatjuk a pontos adatokat a Táblázat tulajdonságai parancs lapjain is.
A létrehozott táblázat megjelenését javíthatjuk szegélyek hozzáadásával, a cellák színekkel, mintákkal való kitöltésével. Megváltoztathatjuk a cellában lévő szöveg igazítását, írásirányát.
Egyesíthetjük a cellákat, illetve kisebb cellákra bonthatjuk azokat menüben vagy ikonokkal.
A táblázatot is kettéoszthatjuk a kurzornál a Táblázat felosztása paranccsal.
Ahhoz, hogy a táblázatunkat kényelmesen tudjuk kitölteni, formázni, bővíteni, tudnunk kell a cellák között mozogni, a táblázat részeit kijelölni.
A Tab billentyűvel tudunk celláról cellára, sorról sorra előre mozogni (visszafelé Shift + Tab kombinációval). Egy tabulátor karaktert a Ctrl + Tab billentyűkkel lehet elhelyezni. A nyílbillentyűkkel a cellán belül lévő szövegben tudunk mozogni, vagy ha annak a végére jutottunk, átugrik a kurzorunk a következő cellába.
Ha a nyílbillentyűk használata alatt a Shift-et lenyomva tartjuk, a szükséges kijelölést is elvégezhetjük. Sorokat, oszlopokat egérrel is kijelölhetünk („satírozással”, kattintással), de jól alkalmazható a Táblázat/Kijelölés parancsa is.
Rovatos formájú tételes kimutatás, áttekintés.
A táblázat legkisebb egysége, rubrikája, amelyet sor- és oszlopazonosítóval látunk el.
A cellában beállított tulajdonságokat tartalmazza.
A táblázat függőleges része, amelyet betűkkel azonosítunk.
A táblázat oszlopának neve.
Egy egyedhez tartozó adatok összessége.
A táblázatnak számadatokat tartalmazó része.