A DVD szabványok
"A DVD (Digital Versatile Disc) lemezek a multimédia terjedése és a filmipar hatására jelentek meg. Adattárolási elvük megegyezik a CD-vel, azonban a lemezen a pit-ek és a land-ek mérete, továbbá az adatokat rögzítő spirál emelkedése is kisebb, így egy lemezen lényegesen több adat fér el. A felhasználási célnak megfelelően többféle DVD formátum létezik, a DVD- jelzésű lemezekre vonatkozó ajánlásokat a szabványosításért felelős DVD Forum, a DVD+ jelzésűekre vonatkozóakat a nyolc nagy ipari cég által létrehozott DVD+RW Alliance gondozza. A DVD- szabványok az alapvetően számítógépes környezetben használható optikai adathordozók tulajdonságait írják le. A DVD+ ajánlások olyan írható lemezek kialakítását célozzák, melyek írása DVD videóeszközzel (DVD videomagnó, videokamera) történik, olvasásuk az asztali DVD lejátszókban és a számítógépek DVD-ROM meghajtóiban egyaránt lehetséges.
A DVD- szabványok jelenleg öt, egyenként három részes könyvben vannak leírva:
'Book A' a DVD-ROM számítástechnikai alkalmazása,
'Book B' a DVD-Video filmes- és video-szakmában történő alkalmazása,
'Book C' DVD-Audio zeneművészetben történő alkalmazása,
'Book D' DVD-R egyszer írható lemezek tulajdonságai,
'Book E' DVD-RAM újraírható lemezek tulajdonságai.
A könyvek első része a fizikai megjelenést és az olyan lemez-specifikációkat határozza meg, mint pl. a szektorformattálás, a hibajavítás, a modulációs rendszer stb. A könyvek második része az adattárolási fájlstruktúrát írja le (UDF, ISO stb.). A könyvek harmadik része az alkalmazási specifikációkat tartalmazza (audió és videó formátumok - MPEG2, Lineáris PCM stb.).
A DVD lemezek egy- és kétoldalasak lehetnek, egy illetve kettő réteggel. A DVD5 egyoldalas, egyrétegű, 4,7 GB kapacitású, a DVD9 egyoldalú, kétrétegű 8,54 GB kapacitású. A kétoldalas 9,4GB-os DVD10 egy réteget, a 17,08 GB-os DVD18 két réteget tartalmaz oldalanként.
"
Digital Versatile Disc - digitális többcélú lemez (vagy Digital Video Disc - digitális videó lemez), a CD-nél jóval nagyobb kapacitású (4,7GB-18GB) optikai adattároló lemez.
A CD és DVD lemezek alapanyaga. Nagy merevségű, de rugalmas anyag.
Az optikai adattárolók a polikarbonát hordozón festék, védőlakk és tükröző, tükröző rétegeket tartalmaznak.
DVD szabványt kidolgozó szervezet neve.
Egy oldalas, egy réteget tartalmazó 4,7 GB kapacitású DVD lemez jelölése.
Egy oldalas, két réteget tartalmazó 8,5 GB kapacitású DVD lemez jelölése.
Két oldalas, egy réteget tartalmazó 9,4 GB kapacitású DVD lemez jelölése.
Két oldalas, két réteget tartalmazó 17 GB kapacitású DVD lemez jelölése.
A DVD-R lemez
A DVD-R egyszer írható optikai tárolólemez, CD-R-hez hasonló szerves hordozófesték technológiát használ. A lézernyaláb felmelegíti a lemezen lévő szerves pigmentréteget és ezzel megváltoztatja az optikai tulajdonságait. A megírt DVD-R lemez úgy kezelhető, mint a ROM lemez, vagyis lejátszható DVD-ROM meghajtókban és az asztali DVD lejátszókban. Az első generációs lemezek kapacitása 3,95 GB volt, ez később 4,7 GB-ra növekedett (a DVD-ROM kapacitása is 4,7 GB). 2000 elején a formátum egy fejlesztői és egy általános változatra bomlott. Az általános verziót otthoni használatra tervezték, olcsóbb, 650 nm hullámhosszúságú lézerrel ír, hasonlóan a DVD-RAM-hoz. A DVD-R(A) a professzionális fejlesztőket célozza meg, és 635 nm-es lézert használ. A DVD-R(A) lemezeket nem írják a DVD-R(G) írók (ez fordítva is igaz), azonban mindkét lemeztípus olvassa a legtöbb DVD lejátszó és meghajtó.
DVD-Recordable, egyszer írható DVD lemez.
A DVD-RW lemez
A DVD-RW (korábban DVD-R/W és rövid ideig DVD-ER néven is ismert volt) fázisváltós technológiát használó, többször írható és törölhető formátum. Az írás során a lézersugár felmelegíti a felvevő réteget, mely amorf állapotba kerül, fényvisszaverő tulajdonsága megváltozik. Törlés során szintén lézersugárral a felvevő réteget előző állapotába állítják vissza, így az írás és a törlés a felvevő anyag tulajdonságait változtatja, innen ered a fázisváltó megnevezés. A formátumot a Pioneer fejlesztette ki a DVD-R-re alapozva (hasonló sávtávolság, jelhosszúság, forgatásvezérlés), így a DVD-RW szinte mindegyik DVD-ROM meghajtóban és asztali lejátszóban olvasható. Hasonlóan az újraírható CD-hez, a DVD-RW fényvisszaverő képessége is gyengébb, ez néhány lejátszót megzavarhat. Más esetben a meghajtó nem ismeri a lemezformátum kódját, és meg sem próbálja beolvasni. A DVD-RW kapacitása 4,7 GB, kb. 1000-szer lehet újraírni.
DVD-rewritable, töbször írható DVD lemez
A DVD-RAM lemez
A DVD-RAM, amely kezdetben 2,58 GB, később 4,7 GB kapacitással rendelkezett, ugyanazt a fázisváltásos technológiát alkalmazzák, mint a DVD-RW lemezek, azonban mintegy 100.000 újraírási ciklust tesznek lehetővé. A kiváló hibakezelés és a gyors elérés miatt a DVD-RAM a legalkalmasabb számítógépes adattárolásra. Mivel a DVD-RAM lemezek struktúrája és írási módja alapvetően eltér a DVD-ROM-étól, nem kompatibilis a legtöbb meghajtóval és lejátszóval (a hibakezelés, a tükröződésbeli eltérések és a formátumbeli különbségek miatt). A sávokat és az előre elkészített szektorfejléceket már a gyártás során a lemezbe préselik. Az egyoldalas DVD-RAM lemezek tokkal és tok nélkül is készülhetnek. A lemezeket csak tokozott állapotban lehet írni. A kétoldalas DVD-RAM lemezeket kezdetben csak lezárt tokban hozták forgalomba, de később megjelentek a nyitható tokos változatok is. A DVD-RAM úgy használható, mint egy floppy vagy egy merevlemez: folyamatosan írható és törölhető.
DVD-Random Access Memory, mágneslemezhez hasonlóan írható és törölhető DVD lemez.
A DVD+R lemez
"A DVD+R egyszer írható, 4,7GB kapacitású optikai tárolólemez, 2002 közepén jelent meg. Kidolgozója a nyolc nagy ipari gyártót (Dell, Hewlett Packard, Mitsubishi, Philips, Sony, Thomson, Yamaha, Ricoh) tömörítő DVD+RW Alliance elnevezésű szervezet volt. A DVD+R lemezek kidolgozásának alapvető célja az volt, hogy a DVD videóeszközzel (DVD videómagnó, videókamera) megírt lemez olvasása az asztali DVD lejátszókon kívül a számítógépek DVD-ROM meghajtóival is lehetségessé váljon. A DVD+R az adatok rögzítésére szerves hordozófesték technológiát használ. A lézernyaláb felmelegíti a lemezen lévő szerves pigmentréteget és ezzel megváltoztatja az optikai tulajdonságait.
A DVD+R fizikai szerkezete hasonló a DVD-R lemezhez, információhordozó tartománya ugyanolyan felépítésű, mint a DVD-ROM lemezeké. Ezért lejátszható DVD-ROM meghajtókban és asztali DVD lejátszókban is."
A DVD-RW Alliance által kidolgozott, 4,7 GB kapacitású DVD formátum.
A DVD+RW lemez
A DVD+RW formátumot nyolc nagy ipari gyártót (Dell, Hewlett Packard, Mitsubishi, Philips, Sony, Thomson, Yamaha, Ricoh) tömörítő, DVD+RW Alliance elnevezésű szervezet alakította ki. A DVD+RW lemezek kidolgozásának alapvető célja az volt, hogy a DVD videóeszközzel (DVD videómagnó, videókamera) megírt lemez olvasása az asztali DVD lejátszókon kívül a számítógépek DVD-ROM meghajtóival is lehetségessé váljon. A DVD+RW többször írható, fázisváltós réteget használ az adatok rögzítésére. Az írás során a lézersugár felmelegíti a felvevő réteget, mely amorf állapotba kerül, fényvisszaverő tulajdonsága megváltozik. Törlés során szintén lézersugárral a felvevő réteget előző állapotába állítják vissza, így az írás és a törlés a felvevő anyag tulajdonságait változtatja, innen ered a fázisváltó megnevezés. A DVD+RW fizikai szerkezete hasonló a DVD-RW lemezhez, információhordozó tartománya ugyanolyan felépítésű, mint a DVD-ROM lemezeké. Ezért lejátszható DVD-ROM meghajtókban és asztali DVD lejátszókban is.
A DVD+R/RW formátumot kidolgozó nemzetközi szervezet.
A DVD+Alliance által kidolgozott, többször írható DVD formátum.
A DVD-ROM meghajtó
"A DVD-ROM meghajtó rendeltetése a különböző típusú DVD lemezek olvasása. A meghajtók a CD-ROM-hoz hasonlóan IDE/ATAPI vagy SCSI felülettel illeszthetők a számítógéphez. A DVD-ROM-ok fájl-rendszere az UDF (Universal Disk Format), mely támogatja az újraírható médiumok használatát, az inkrementális írást és a file-törlést, és túllép a 8.3-as file-neveken. A DVD-ROM-ok kezdetben egyszeres, 1,321 Mbájt/s olvasási sebességet biztosítottak, napjainkra ez eléri a 16x értéket. Pár évvel ezelőtt a különböző formátumú DVD lemezek olvasására külön meghajtók kellettek, napjainkban a korszerű eszközök többnormások, gyakorlatilag bármelyik formátumot tudják olvasni.
"
DVD lemezek olvasását biztosító egység.
A DVD+-RW meghajtó
"A DVD+/-RW meghajtó rendeltetése a DVD+ és a DVD- típusú DVD lemezek írása, újraírása, törlése és olvasása. A meghajtók IDE/ATAPI vagy SCSI felülettel illeszthetők a számítógéphez. A korszerű, multinormás készülékek minden DVD és CD típus írására és olvasására képesek. Jellemzőik tipikus értékei:
Írási sebesség: DVD+R: (2,4-16)x, DVD+RW: (2,4-4)x, DVD-R: (1-16), DVD-RW: (1-4)x, CD-R: (4-32)x, CD-RW: (4-24)x.
Olvasási sebesség: DVD-ROM: max. 16x, CD-ROM: max. 40x.
Elérési idő: DVD: 140ms, CD: 130 ms"
DVD lemezek írását és olvasását biztosító egység.
Optikai adattárolók
Megnevezés | Átmérő (mm) | Oldalak/rétegek száma | Kapacitás |
CD-DA | 120 | 1/1 | 650 MB |
CD-ROM | 120 | 1/1 | (650-700) MB |
CD-R | 120 | 1/1 | (650-700) MB |
CD-RW | 120 | 1/1 | (650-700) MB |
DVD5 | 120 | 1/1 | 4,7 GB |
DVD9 | 120 | 1/2 | 8,54 GB |
DVD10 | 120 | 2/1 | 9,4 GB |
DVD18 | 120 | 2/2 | 17,08 GB |