A másolás
A másolás esetén a reprodukálandó dokumentum jelen van a technológiai folyamatban, ez képezi a másolás alapját. A folyamat során egy vagy legfeljebb néhány másolat készül, s a másolatok számának megfelelően ismételni kell a folyamatot.
A fénymásolás
A fénymásolás ibolyán túli vagy infravörös sugarakkal történik. Hagyományos értelemben a fényérzékeny kémiai vegyület besugárzás hatására elbomlik, s a megvilágítást szolgáló elektromágneses sugárzás az ibolyántúli tartományba esik. Ezek a berendezések a műszaki gyakorlatban terjedtek el. Újabban a fénymásolás fogalma alatt az elektrosztatikus elven működő berendezésekkel előállított másolatot értjük.
A fénymásolás szabályai
A fénymásológép használatbavétele előtt tervezzük meg, hogy melyik helyiségben, annak melyik részében fogjuk elhelyezni. A lehető legnagyobb biztonság érdekében az előírásoknak megfelelő (száraz, pormentes, éghető vagy könnyen gyulladó anyagtól távoli, közvetlen napsugárzástól védett) helyre tegyük. Figyeljünk arra, hogy a szellőzés érdekében a gép és a fal között minél nagyobb helyet hagyjunk.
Az optimális teljesítmény biztosítása érdekében bizonyos óvintézkedéseket be kell tartani használat közben. Pl. másolás közben ne nyissuk ki az ajtaját, illetve ne kapcsoljuk ki a gépet, amíg másolás folyik; ne kerüljön a közelébe vizet tartalmazó edény vagy mágneses tárgy; ne ejtsünk apró fémtárgyat a belsejébe; ne működtessük, ha felforrósodik vagy nagyon zajossá válik.
A fénymásoló berendezések kezelőgombjai
A fénymásoló berendezések mindegyike rendelkezik kezelőmezőkkel, ahol az egyes paramétereket beállíthatjuk. (A gépek típusa miatt lehetnek különbségek azok megjelenésében, elhelyezkedésében.) Lássuk, milyen kezelőgombokat találhatunk a másolókon!
Start gomb: a másolás indítására szolgál. A másológép akkor kész a másolásra, ha a Start gomb a felmelegedési fázis után zöldre vált.
Papírkiválasztó gomb: a papírbetáplálás kiválasztását szolgálja; a fiók/ok és a többlapos kézi adagoló között lehet választani
Számgombok: a másolatszám megadására szolgálnak.
Nagyítás – kicsinyítés gombok: a kívánt fix nagyítási ill. kicsinyítési faktor kiválasztására szolgálnak.
Teljes nagyság gomb: a teljes méret (100%) kiválasztására szolgál.
Megvilágítást szabályozó gombok (sötétebbre, világosabbra): növeli vagy csökkenti a megvilágosítás szintjét.
Stop gomb: a többpéldányos másolást állíthatjuk le vele.
Törlőgomb: ezzel törölhetők a másolatszám, a zoom és más beállítások.
Zoom gombok: csökkenthető vagy növelhető a zoom 1%-os lépésekben.
Energiatakarék gomb: energiatakarékos üzemmódba helyezhető vele a gép.
A gombokon kívül a kijelzőről fontos információkat olvashatunk le. Megmutatja az éppen kijelölt papírbetáplálási helyet; jelzi a papírelakadást és annak helyét, a festékhiányt, a papír méretét, a papír hiányát, a példányszámot, a megvilágítás mértékét, a zoom faktor nagyságát.
A sokszorosítás
A sokszorosításnál a reprodukciót nem közvetlenül a dokumentumról készítik, hanem egy képközvetítő közegről, az ún. nyomóformáról. Ebben az esetben a másolandó eredeti dokumentum csak a nyomóforma készítésekor van jelen. A másolatot tehát a nyomóforma készíti.
Színképben a vörösön inneni, a látható fénynél hullámhosszúságú elektromágneses sugárzás.