A levél megnyitása
A beérkezett levelek feladóját minden esetben vizsgáljuk meg, mielőtt megnyitnánk a levelet. Minden levelet gyanakvással kezeljünk, mert a vírusírók kihasználják az emberek figyelmetlenségét és kíváncsiságát. Ha csak egy karakter eltérés van egy megbízható e-mail cím (pl.: vírusírtó cég hírlevele, bankunk levele) és a vírusos levél címe közt, akkor azt nehezen vesszük észre, és a megnyitással akár a számítógépünket is tönkretehetjük, vagy olyan program kerülhet a számítógépre, amely bizalmas információkat juttat el rólunk (pl.: jelszavak, PIN kódok). Érdemes a számítógépünkön található vírusírtót úgy beállítani, hogy az a bejövő leveleket figyelje és jelezze, ha gyanús állomány kerül a rendszerbe. Szintén óvatosan kell bánni a mellékletekkel, ugyanis azok is tartalmazhatnak vírusokat, vagy egyéb rosszindulatú programokat. Ha megbízható címről kapunk levelet, de a tárgy szokatlannak tűnik, akkor várjunk a melléklet megnyitásával. Kérdezzük meg a levél feladójától, hogy ő küldte-e az adott levelet, nem pedig egy vírus az e-mail címe felhasználásával.
A levél mentése
Sokan használnak ingyenes szolgáltatókat (freemail, mailbox, stb.) levelezésükhöz. Az ilyen szolgáltató nem túl nagy tárterületet biztosítanak leveleink számára, ezért a postafiók hamar megtelik, bedugul, nem tud levelet fogadni addig, amíg nem szabadítunk fel helyet. Leveleinket pedig nem szeretnénk törölni. Erre a levél lementése és a postafiókból való letörlése a megfelelő megoldás.
Akkor is jól jöhet a mentés, ha át akarjuk vinni egy olyan számítógépre a levelünket, amely nem kapcsolódik az internetre.
Ha egy levél tartalmaz mellékletet, akkor el kell döntenünk, hogy a levelet, a mellékletet vagy mindkettőt akarjuk-e menteni. A mentéshez nyissuk meg a levelet, válasszuk a "Fájl/Mentés másként" vagy a "Fájl/Mentés Mellékletek mentése…" menüpontokat, a felbukkanó párbeszédablakban adjuk meg a fájl helyét, nevét és a formátumát.
A levél törlése
Amikor letöltjük a postafiókból a levelet, akkor egy másolatot hagyhatunk a szerveren, amelyet egy későbbi időpontban egy másik gépen is meg tudunk tekinteni. Beállíthatjuk a levelezőnket úgy is, hogy néhány nap elteltével a már letöltött üzeneteket törölje le a szerverről, így a postafiókunk nehezebben fog telítődni, folyamatosan lesz rajta üres hely, képes lesz fogadni az új üzeneteket.
Ha a beérkezett üzenetek mappából törlünk egy levelet, az még nem tűnik el a számítógépről, csak átkerül a törölt levelek mappába, amely egy gyűjtőkosárnak tekinthető. Amíg innen nem töröltük, addig bármikor vissza lehet állítani a levelet. A mappa tartalmát a "Szerkesztés" menüpont alatt található "A Törölt elemek mappa ürítése" parancsra kattintva tudjuk ténylegesen törölni. Vannak olyan levelező szoftverek, amelyek időnként a mappák karbantartását is megkövetelik, hogy azok minél kevesebb tárterületet foglaljanak. Ilyenkor kerülnek ténylegesen törlésre az elemek, de lehetőségünk van a több mappában tárolt levelek másolatainak törlésére is.
Néhány szolgáltató lehetőséget biztosít spam szűrésre. Ezen szűrők hatásfoka elég jó, de előfordulnak tévedések is. Ezért a számunkra fontos levelet is reklámként, levélszemétként értékelheti. Időnként érdemes megnézni a webes felülete vagy a levélszemét mappában az üzeneteket és csak aztán eltávolítani.