A helyi hálózat
A helyi hálózat jellemzően egymással hálózati kábellel összekötött számítógépek összességét jelenti. Az összeköttetés általában csillag topológiával valósul meg, aktív és passzív hálózati eszközök segítségével. Az aktív eszközök a jelátvitelt irányítják, erősítik és szükség esetén elosztják a jeleket, a passzív eszközök pedig továbbítják az elektromos jelet az egyik pontból a másikba.
A helyi hálózat szolgáltatásai
A helyi hálózaton megosztott elérésű könyvtárak és nyomtatók érhetők el. Például a megosztott elérésű könyvtár lehet egy kiszolgáló számítógép közös felhasználású mappája, míg a megosztott nyomtató pedig egy közös használatú nagyteljesítményű nyomtató. Az operációs rendszerek biztosítják teljes meghajtók, vagy csak kijelölt mappák elérését, a fájlok jogosultságtól függő kezelését (csak olvasási jog, vagy olvasási-írási jogosultság).
Egy adott számítógépen elérhető hálózati szolgáltatásokhoz és erőforrásokhoz való hozzáférés biztosítása több másik számítógép számára.
A helyi hálózat védelme
A helyi hálózat védelme akkor válik elkerülhetetlenné, ha kijárási pontjai vannak, például az Internet irányába. Ilyen esetben ezeket a pontokat védeni kell a nem kívánatos adatforgalomtól az ún. tűzfalak segítségével. A tűzfal képes megakadályozni, vagy korlátozni a ki- és bejövő hálózati forgalmat. Ugyanígy védeni kell a helyi hálózatot a vírustámadások ellen, valamint az ún. kémprogramok, illetve kéretlen levelek (spam-ek) özöne ellen. Ezeket a feladatokat speciális védelmi programok végzik, például vírusvédelmi szoftverek, kémprogram figyelő szoftverek, kéretlen levelek kiszűrését figyelő szoftverek. A helyi hálózatok védelmét szolgálják a különböző tevékenységek végzéséhez szükséges jogosultsági rendszer, a mentések és archiválások rendszere, szünetmentes tápegységek alkalmazása, stb.
Egy nyomtató használatának biztosítása a hálózatra kapcsolódó számítógépek számára.