Szerver-kliens hálózatok
A szerver-kliens hálózatok a helyi hálózatok megjelenésével egy időben születtek meg. A hálózatban egy vagy több gép csak a hálózat kiszolgálásával törődik, feladatuk a hálózati operációs rendszer futtatása, a mindenki által elérhető fájlok tárolása és hatékony védelme, továbbá a hálózati nyomtatás. Ezeket a gépeket szervereknek (kiszolgálóknak) nevezzük.
A felhasználói programok a kliens (ügyfél) gépeken futnak, melyeken szinte tetszőleges operációs rendszer lehet. Amennyiben egy kliensnek adatra van szüksége, vagy nyomtatni szeretne, akkor a szerverhez fordul, mely kiszolgálja a kérést.
Mivel a hálózati funkciókat a szerverek biztosítják, hatékony hálózati operációs rendszert és komoly védelmek lehet telepíteni rájuk. A szerverek gyors kiszolgálást biztosítanak, operációs rendszerük nem válik túl bonyolulttá, mivel a felhasználói programok futtatása nem feladatuk (ezek a kliens gépeken futnak).
Olyan hálózat, melyben a kliens gépek (munkaállomások) egy központi, nagyteljesítményű géphez kapcsolódnak, használják annak szolgáltatásait.
Szerver-kliens hálózatok felépítése
A szerver-kliens hálózatokban a szerver egy nagyteljesítményű számítógép, amely lehet egy PC is, de általában speciálisan erre a célra készített számítógépet alkalmaznak. A szerver képes szinte minden erőforrását megosztani a rákapcsolódó kliensek között, ezért a kliensgépek kisebb teljesítményűek is lehetnek (pl. átlagos teljesítményű PC). A kliensek futtathatják, illetve elérhetik a szerveren tárolt programokat, adatokat. Szerver-kliens hálózatokat akkor célszerű alkalmazni, ha a gépek száma nagy, vagy ha nem képesek azokat a programokat futtatni, amelyekre szükség van. A szerver-kliens felépítés speciális hálózati operációs rendszert igényel. Ilyen operációs rendszer például a Novell NetWare, a Microsoft Windows NT/2000, a Unix, a Linux.