A program
A program a számítógépnek szóló utasítások sorozata, amely egy kidolgozott algoritmus alapján meghatározza, hogy a számítógép milyen módon végezzen el egy adott feladatot. Egyaránt programnak nevezzük a programozók által készített forrásprogramot, amely az ember által olvasható formában tárolja a feladat leírását, és azt a kódot, amelyet a számítógép ténylegesen végrehajt: a futtatható programot, amely a forrásprogramból speciális programok (fordítóprogramok) segítségével jön létre. A programokat háttértárolók tartalmazzák, ha éppen nem futnak. Ha egy programot elindítunk, az operációs rendszer a háttértárolóról betölti a memóriába, a CPU számára átadja a program kezdetének címét, majd a program ezután átveszi a számítógép vezérlését és működni (futni) kezd.
Számítógépen futtatható programot tartalmazó állomány (fájl).
A számítógépet működtető programok, programcsomagok és a használt adatok összefoglaló neve.
A számítógép működését irányító utasítások sorozata.
Számítógépen futtatható program előállítása (írása).
A számítógépet egy elemi művelet végrehajtására utasító parancs.
Rendszerprogramok
A rendszerprogramok a számítógép működéséhez szükséges programok. A rendszerprogramok legnagyobb részét az operációs rendszerek alkotják. Az az operációs rendszer a számítógépet működtető szoftver, amely a számítógép indulásakor azonnal betöltődik a számítógép memóriájába, nélküle a gép -még ha fizikailag hibátlan is- működésképtelen. Az operációs rendszer tölti be a számítógép működéséhez szükséges programokat, vezérli, összehangolja, ellenőrzi a programok működését. Az operációs rendszer feladata az, hogy az ember és a számítógép közötti kommunikációt biztosítsa, a számítógép erőforrásait és perifériáit (monitor, floppy, hard diszk, nyomtató stb.) kezelje, a számítógép működését ellenőrizze és vezérelje, és végrehajtsa a neki szóló parancsokat
Olyan programok, melyek megkönnyítik aa felhasználó számára a számítógép szolgáltatásainak az igénybevételét, továbbá biztosítják a számítógép erőforrásainak minél jobb kihasználását.
Renszerközeli programok
A rendszerközeli programok általánosan használható alkalmazások, melyeket általában az operációs rendszer, mint szoftvercsomag tartalmaz. Ezek a programok egyszerűen és jól paraméterezhetők, és így jól illeszthetőek konkrét adatfeldolgozási feladatokhoz. Az általuk biztosított legfontosabb funkciók:
- állománymentő és -visszaállító programok adat- és rendszervédelmi feladatokhoz;
- állománymásoló és -konvertáló programok;
- rendszerkatalógusok karbantartását és listázását végző programok;
- program- és adatkönyvtárak kezelésére szakosodott programok;
- rendező, össze- és szétválogató programok;
- alacsony szintű operációs rendszer-szolgáltatások ellenőrzött és szabályozott elérése magas szintű interfészen át (pl. jelszómódosítás, hozzáférési jogkörök változtatása stb.);
- egyszerű szövegszerkesztők (editorok), amelyek a terminálok megjelenésével váltak nélkülözhetetlenné.
Olyan programok, melyek megkönnyítik a felhasználó számára az operációs rendszer kezelését, barátságos kezelőfelületet biztosítanak.
Felhasználói programok
A felhasználói programok a számítógépes feldolgozás eszközei, segítségükkel tudunk valamilyen konkrét feladatot elvégezni. A feladatok jellegétől függően ezek a programok lehetnek segédprogramok (pl. fájlkezelők, tömörítők, víruskeresők), irodai programcsomagok (pl. szövegszerkesztők, táblázatkezelők, adatbázis-kezelők), grafikai programok, videó- és hangszerkesztő programok, tervezőprogramok ( különböző CAD alkalmazások), stb. A felhasználói programokat telepíteni kell a számítógépre, megfelelő működésükhöz sokszor különböző beállításokat is el kell végezni. A programok hatékony működésének meghatározott szoftver- (operációs rendszer típusa és verziója) és hardver-feltételei vannak (pl. a memória mérete, a processzor órajele, a telepítéshez és a futtatáshoz szükséges merevlemez-terület).
Valamilyen célfeladatot megvalósító programok (pl. szövegszerkesztő, játékok, stb.).
Fejlesztői programok
A fejlesztői programok olyan számítógépes programok (programnyelvek), melyek segítségével futtatható állományokat, programcsomagokat lehet létrehozni. Ilyen programok a különböző programozási nyelvek (Delphi, Visual Basic, C++, PHP, stb.). Egy adott operációs rendszerre (pl. Windows) készített programok az eltérő fejlesztői környezet, a más kiindulási elvek, a más szerkezet és más szoftver platformok miatt csak az adott rendszert használó számítógépeken fognak futni.
Olyan számítógépes programok (programnyelvek), melyek segítségével futtatható állományokat, programcsomagokat lehet létrehozni.