A fellebbezés formája
A fellebbezést, mint általában minden beadványt, a levelezési szabályoknak megfelelően készítjük el. A/4-es lapra, egyes sortávolsággal, a gépírásban, illetve a szövegszerkesztésben tanult kiemelési formákkal.
A következő formai szabályok betartását kell szem előtt tartani készítésekor:
- felső margó 2-2,5 cm,
- bal margó általában 2 cm, jobb margó 1 – 1,5 cm,
- a lap tetejére írjuk az illetékes hatóság nevét, osztályát,
- a címzett neve után írjuk egy sor kihagyásával a címzett címét,
- az hivatkozási rész legfontosabb szavát, a „fellebbezek” szót kiemelhetjük a szövegszerkesztésben tanult kiemelési módokkal, ritkítjuk, külön sorba írjuk és félkövér karakterformázással jelenítjük meg,
- a téma kifejtésénél, indoklásos részben a legfontosabb gondolatot félkövér betűvel formázhatjuk,
- a dátum az irat szövege után 1 sor kihagyásával kerül felírásra,
- a fellebbezést benyújtó aláírása és adatai a dátum után a negyedik sorba kerülnek.
A fellebbezés benyújtásának menete
Az államigazgatási eljárás első fokon az ügyfél kérelmére indul. Az állampolgár a hatósági szervekhez kérelmet nyújthat be írásban vagy szóban. A kérelem benyújtását követően az állami szerv a tényállást tisztázza, azaz bizonyítási eljárást folytat. A bizonyítandó tények valódiságáról a hatóság közvetlen megfigyelés vagy bizonyítékok útján győződik meg. Az eljáró államigazgatási szerv az ügy érdekében érdemi határozatot hoz, azaz dönt az állampolgár ügyével kapcsolatban. A határozatban megjelöli, hogy hány napon belül, hova lehet az esetleges kérelmet módosítás, jogorvoslat céljából benyújtani. Ezt a módosítási kérelmet nevezik fellebbezésnek. Célja jog- vagy érdeksérelem orvoslása. A jogorvoslat tehát kérelem vagy kezdeményezés, valamely sérelmezett döntés ellen. Célját tekintve a sérelmezett döntés újabb elbírálására és ennek eredményeként a sérelem orvoslására irányul.