A Talk rendszer
A Talk egy olyan program neve, amely a hálózat két felhasználója között interaktív (élő) kommunikációt valósít meg. Az elektronikus levelezéssel ellentétben itt a felhasználók egy időben ülnek a gépeik előtt, és amit egyikük begépel, azt a másik rögtön látja a saját terminálján, így azonnal válaszolhat rá. A talk parancsnak érvényes címre van szüksége a működéshez, használatának módja: talk valaki@valahol.hu. Ha a felhasználó a gépére bejelentkezett, üzenetet kap a kapcsolat-felvételi szándékról. Ha ezt elfogadja és használja a talk parancsot, akkor létrejön a kapcsolat és kezdődhet a "beszélgetés".
Két felhasználó közvetlen, írásos "beszélgetését" biztosító Internet hálózati szolgáltatás.
Az IRC
Az IRC (Internet Relay Chat) protokoll első változatát 1988-ban dolgozták ki a Unix "Talk" programjának továbbfejlesztéseként. A protokoll jelenlegi implementációi szinte kizárólag TCP/IP-re épülve működnek. Az IRC-n belül a kliensek csoportokba, ún. csatornákba (channel) szerveződnek. A csatornának küldött üzenetet minden, az adott csatornába bejelentkezett felhasználó megkapja, és ő maga is küldhet üzenetet a csatorna számára. A csatornát az első, a belépéskor a csatorna nevét használó kliens hozza létre, és a csatorna megszűnik létezni amint az utolsó kliens elhagyja. A csatornát létrehozó felhasználó automatikusan a csatorna operátorává (channel operator - ChanOp) válik, aki speciális jogosultságokkal rendelkezik: módosíthatja a csatorna jellemzőit, meghívásos csatornák esetén meghívhat klienseket, átmenetileg eltávolíthat ill. véglegesen kizárhat bizonyos (pl. nem megfelelően viselkedő) felhasználókat, vagy akár hasonló jogosultságokkal ruházhat fel a csatornát csak később felkereső felhasználókat.
Két fajta csatorna létezik:
- nyílt, az összes kapcsolódó szerver által ismert, mindenki által szabadon elérhető csatornák;
- zárt, általában meghívásos jelleggel működő csatornák, melyet kizárólag csak azok a felhasználók érhetnek el, akik a csatornát tartalmazó szerver közvetlen kliensei.
A csatornákat egy max. 200 karakter hosszú sztring, az ún. csatorna-név azonosítja. A nyílt csatornák nevét egy '#', míg a zártakért egy '&' jel előzi meg. A csatornák általában a rajtuk keresztül folytatni kívánt beszélgetések témájáról vagy annak egy-egy kulcsszaváról kapják a nevüket. Egy új csatorna létrehozásához, vagy egy már meglévőhöz történő kapcsolódáshoz a felhasználónak a JOIN parancs segítségével be kell lépnie az adott csatornába. Amennyiben a szóban forgó csatorna eddig nem létezett, úgy az létrehozásra kerül és a felhasználó automatikusan a csatorna operátorává válik (nevét a felhasználók listájában egy '@' előzi meg). Ha a csatorna már létezett, abban az esetben a belépés sikere a csatorna jellemzőitől függ: pl. meghívásos csatornákra kizárólag a meghívás után lehet belépni, a jelszóval védettre csak a jelszó ismeretében tudunk bejelentkezni.
Több felhasználó egyidejű, írásos "beszélgetését" biztosító Internet szolgáltatás.