Az Internet címzési rendszere
Az Internet címzési rendszerének kialakításánál a hálózatok felépítését vették figyelembe: minden gép (host) valamilyen hálózathoz tartozik. Ezért célszerűnek tűnt a címet két részre bontani: egy, a hálózatot azonosító, és egy, a gépet azonosító címre. Az IP címeket négy 8-bites számmal írjuk le (pl.: 192.168.1.1). A cím tartalmazza a hálózatszámot, és a gép számát. A címeket osztályokba sorolják. A címzéseknél a hálózat és host címének szétválasztására cím-maszkokat (netmask) használnak. Alkalmazásakor bitenkénti ÉS műveletet végeznek az IP cím és a cím-maszk között a hálózati cím leválasztására (pl.: a C osztályú címek esetén a maszk 255.255.255.0, a B osztályúaknál: 255.255.0.0). A címzésnél bizonyos címtartományok nem használhatók.
A számítógépek és a hálózatok számának az utóbbi években tapasztalható rendkívül gyors növekedése miatt az Internet jelenleg címhiánnyal küszködik (nem azért, mert már 2^32 hatványon számú számítógép van a hálózatban, hanem azért, mert nagyon sok címet nem használnak fel).. A helyzeten a rövidesen megjelenő, 128 bit hosszú címmezőt használó, ún. IPv6 a címzési rendszer fog segíteni.
IP cím
Az Internetre kapcsolódó gépek egyedi, úgynevezett IP címmel rendelkeznek. Az IP címeket az Internet központi adminisztrációja (Internet Network Information Center - INTERNIC) osztja ki. Az IP cím egy négy bájtos szám, az egyes bájtokat írásban pontokkal választják el egymástól (pl.: 194.24.162.40). Az IP cím két részből áll, az egyik rész a hálózatot, a másik rész az adott hálózaton belül a gépet azonosítja.
A címeket osztályokba sorolják:
- az A osztályú címekkel 128 hálózat, hálózatonként 16777216 host-tal érhető el;
- a B osztályú címekkel 16 384 hálózat , hálózatonként 65536 host-tal érhető el;
- a C osztályú címekkel 2097152 hálózatot , hálózatonként 256 host-tal érhető el.
- a D osztály többszörös címek (multicast address) megadását engedélyezi, amellyel egy datagram egy host-csoporthoz irányítható.
- az E címosztály fenntartott, nem használható.
Az IP címek hierarchikusan épülnek fel, azaz a címrészek (a 4x8 bit) az ún. domaint (egy ország vagy földrész globális hálózati egysége), ezen belül az aldomaint (a domainen belüli különálló hálózatrész) és a host-ot, azaz az aldomainen belüli konkrét számítógépet jelölik ki.
A datagram fejrésze, melyben 20 bájt rögzített és tartalmaz egy változó hosszúságú opcionális részt is.
A datagram üzenetrésze.
Hierarchikus rendszer: figyelembe veszi, hogy vannak hálózatok és ezen belül gépek (hostok), ezért két részből áll: tartalmaz egy hálózati azonosító, és egy gépazonosító címet.
A TCP/IP protokoll szerint működő hálózatokra csatlakozó számítógépek hierarchikus felépítésű, négy, pontokkal elválasztott, 0-255 közötti, 1-3 számjegyű szám.
Tartomány, az Internetre csatlakozó számítógépek (hálózatok) hierarchikus címrendszerének valamely szintje.
Az aldomain-név (vagy sub-domain) egy internetes cím, melyet egy már meglévő felső szintű domain név alá lehet regisztrálni (pl. a domain név: www.sztaki.hu, az aldomain neve wigwam, címe pedig a wigwam.sztaki.hu, vagy www.wigwam.sztaki.hu). .
Egy Internetre kapcsolt gép "teljes" neve, azaz a gép saját neve kiegészítve a hierarchiában fölötte levő domainek neveivel (pl. wigwam.sztaki.hu).