A Windows Asztal
Asztalnak nevezzük a Windows indításakor megjelenő képernyőterületet, grafikus felhasználói felület. Az Asztalon program és parancsikonok helyezkednek el, attól függően, hogyan telepítettük az operációs rendszert és egyéb alkalmazásokat. Az Asztal bizonyos tulajdonságait tekintve hasonlít egy valóságos íróasztalhoz: a munkánk során szükséges ikonokat, ablakokat és egyéb objektumokat helyezhetünk itt el, ezeket mozgathatjuk, máshová helyezhetjük, törölhetjük vagy ideiglenesen félre tehetjük.
A Windows operációs rendszer speciális mappája, a törölt állományok ideiglenes tárolóhelye. Innen állíthatjuk vissza téves törlés esetén a fájlokat, vagy innen távolíthatjuk el véglegesen őket.
A Lomtár
A Windows-ba a biztonság fokozása érdekében beépítettek egy speciális szolgáltatást, a Lomtárat. A Lomtár rendszermappa, a grafikus kezelőfelület (pl. Intéző) használatakor minden törölt fájl átmenetileg ide kerül. Valójában a törlés csak a fájl átnevezését eredményezi (a fájlok nevét és fizikai elhelyezkedésének adatait a lemez tartalomjegyzéke tartalmazza. A DOS és a FAT fájlrendszert használó Windows-ok a fájlhoz tartozó adatblokkokat a FAT táblában tartják nyilván. Egy fájl törlésekor soha nem kerül törlésre az adatblokkok tartalma, hanem csak a nyilvántartás módosul, pl. a DOS-ban a fájlnév első karaktere megváltozik, jelezve hogy a fájl törölt, tartalma felülírható. Ezért az operációs rendszer a törölt fájlokhoz tartozó blokkokat üres helyként kezeli, és egy következő felíráskor használni fogja). Ebből következik, ha törlés után nem történt új adat felírása a lemezre, akkor a törölt fájl adatblokkjai még sértetlenek, tehát a fájl visszaállítható: DOS esetében az UNDELETE parancs alkalmazásával, NTFS fájlrendszernél speciális visszaállító programmal. Az állományok valódi, végleges törlése a Lomtár ürítésekor történik meg, ez után a visszaállítás már nem lehetséges. A Shift+DEL kombinációval a törlés nem veszi igénybe a Lomtár szolgáltatást, így végleges törlést eredményez. A Lomtárra jobb egérgombbal történő kattintásra megnyíló helyi menüben lehet a törölt fájlok visszaállítását és a Lomtár tulajdonságait beállító parancsokat kiválasztani.
Összekapcsolt számítógépek esetében a fájlok szinkronizálására alkalmas parancs (mappa).
A Windows Sajátgép menü
A "Sajátgép" ikonra kattintva egy csoportablak jelenik meg. A "Sajátgép" logikai mappa tartalmazza a saját (lokális) helyi gépünk erőforrásait, háttértárolóink meghajtóit (floppy lemez, merevlemez, CD-ROM meghajtókat, illetve a helyi hálózat által nyújtott hálózati meghajtókat) a "Dokumentumok" és "Megosztott dokumentumok" mappát.
Az ablakban megjelenő valamelyik meghajtót kettős kattintással nyithatunk meg, ekkor megjelenik a mappa-szerkezete. Bármelyik mappát megnyithatjuk, a megjelenő ikonok az almappákat és fájlokat jelölik.
A "Sajátgép" ablak menüsora "Fájl, Szerkesztés, Nézet, Kedvencek, Eszközök" és a "Súgó" legördülő menüket tartalmazza, melyekkel újabb opciókat, feladatokat végezhetünk. A "Fájl" menüben parancsikonokat tudunk létrehozni, törölni, átnevezni, tulajdonságait megnézni. A "Szerkesztés" menüben visszavonhatunk előzőleg elvégzett műveletet, másolhatunk, törölhetünk, áthelyezhetünk, kijelölhetünk fájlt, fájlokat. A "Nézet" menüben eszköztárakat állíthatunk be, mappák, ikonok látványát, elrendezését változtathatjuk meg. A "Kedvencek" menüben új web-címeket hozhatunk létre, a meglévőket rendezhetjük, törölhetjük. Az "Eszközök" menüben hálózati meghajtókat csatlakoztathatunk, választhatunk le és szinkronizálhatunk, továbbá a mappák beállításait is itt végezhetjük el.
A "Súgó" menüben segítséget kaphatunk a Windows használatához.
A Menüsor alatt elhelyezkedő Eszköztár a munkavégzést megkönnyítő, gyakran használt alkalmazások ikonjait, valamint a fájlrendszerben történő navigálás és műveletek gombjait tartalmazza.
A "Cím" legördülő lista tartalmazza az elérhető meghajtók és logikai mappák listáját. Ha a fájlrendszer bonyolultsága miatt eltévednénk, itt mindig visszaléphetünk a gyökérkönyvtárainkhoz. Az aktuális mappából eggyel magasabb szintre lépni az "Fel" ikonra kattintva lehet.
A Sajátgép objektumainak tartalmát több nézetben tekinthetjük meg, amit az eszköztáron állíthatunk be.
Ikon, melyre kattintva egy csoportablak nyílik meg, mely a meghajtókhoz, vezérlőpulthoz, nyomtatókhoz, dokumentumokhoz, stb. való hozzáférést biztosítja.
Meghajtók helyi menüje
A "Sajátgép" menüben megjelenő meghajtók helyi menüje jobb egérgombbal kattintva érhető el. A helyi menüben megnyithatjuk a meghajtót, az Intézővel megnézhetjük a tartalmát valamint fájl- és mappaműveleteket végezhetünk, fájlokat kereshetünk a meghajtón. Ha számítógépünk hálózatba van kötve, akkor megoszthatjuk a meghajtót, és meghatározhatjuk, hogy kik és milyen műveleteket végezhetnek a meghajtón (pl. csak olvasás, olvasás és írás, stb.) Átnevezhetjük, formázhatjuk a meghajtót, megnézhetjük a tulajdonságait, parancsikont hozhatunk létre az Asztalon.