A rétegstruktúrájú hálózat
A struktúrált hálózatok részeit, szolgáltatásait, az általuk végzett feladatokat összetartozó csoportokba lehet sorolni, ezeket hálózati rétegeknek nevezik. A hálózat strukturális kialakítása miatt fontos, hogy a rétegek egyértelműen meghatározott funkcióhalmazból álljanak. Minden réteg az előzőre épül, hálózati kapcsolat esetén minden réteg a másik host azonos rétegével létesít kapcsolatot. Minden réteg vezérlőinformációkat és adatokat ad át az alatta lévő rétegeknek, egészen a legalsó szintig, ahol a fizikai kommunikáció valósul meg. A rétegstruktúrában fontos, hogy csak a szomszédos rétegek közötti alakulhat ki kapcsolat és így kommunikáció. A kapcsolatot speciális csatoló, a réteginterfész valósítja meg. A rétegek és az általuk használt rétegprotokollok összességét nevezzük hálózati architektúrának.
A számítógépes hálózat egyes, pontosan körülhatárolható feladatokat végző részeinek megnevezése. A rétegek mindegyike az előzőre épül.
Általános rétegstruktúra
A hálózat strukturális kialakítása miatt fontos, hogy a rétegek egyértelműen meghatározott funkcióhalmazból álljanak. Minden rétegnek rendelkeznie kell olyan eljárásokkal, amelyek képesek a kapcsolatot létrehozni, illetve lebontani. Meg kell határozni, hogy milyen legyen az adatátvitel. Választható a csak egyirányú (szimplex), a váltakozva kétirányú (fél duplex) vagy a teljesen kétirányú (duplex) kapcsolat. Meg kell határozni azokat a módszereket, amelyek fontosak az eltérő sebességű perifériák szinkronizálásához. El kell dönteni, hogy milyen hibavédelem, illetve hibajelzés kerüljön felhasználásra. Amennyiben nincs lehetőség korlátlan hosszúságú üzenetek küldésére, biztosítani kell azok feldarabolását, valamint a vevőoldalon a megfelelő sorrendben történő összeillesztésüket. Meg kell vizsgálni, hogy biztosítható-e a csomagok sorrendhelyes vétele. Abban az esetben, ha a két, kommunikációban résztvevő host között több útvonal is kialakítható, meg kell határozni az optimális útvonalat.