A txt állomány
Az angol text, azaz szöveg szó rövidítésével jelzett egyszerű szöveges állomány. A txt fájlok formázás és kódolás nélküli szöveget tartalmaznak, azaz a karakterek ASCII kódjaiból állnak. Minden szövegszerkesztő és texteditor ismeri ezt a formátumot. A txt állományokat DOS operációs rendszerben paranccsal vagy az Edit programmal, a Windows operációs rendszerben a a Jegyzettömbbel, vagy a Microsoft Word programmal hozhatunk létre.
A text (szöveg) szóból eredő rövidítés. Kódolás és formázás nélküli szöveget tartalmaznak.
A Rich Text Format rövidítése. Egységes formátum formázott szövegek írására.
A doc állomány
A doc állomány a Microsoft Word program saját fájltípusa. Formázott szöveget, valamint képeket, hangokat, hiperhivatkozásokat, linkeket is tartalmazhat. Sokoldalú formázási lehetőségeket biztosít (betűtípusok, betűnagyság, tördelés, oldalbeállítás, stb.). Kódolt, nem nyílt formátum, ezért a Word programon kívül más szövegszerkesztő programok nem tudják a doc állományokat teljes egészében helyesen megjeleníteni. A doc állományok megtekintése a Word program megnyitása nélkül a Microsoft ingyenes WordViewer programjával lehetséges.
A Microsoft Word programjának saját fájltípusa. Formázott szöveget, képeket, hiperhivatkozásokat, hangokat tartalmazhat.
Az xls állomány
Az xls állomány a Microsoft Excel táblázatkezelő program saját fájltípusa. Kódolt, nem nyílt formátum. Az xls állományok megtekintése az Excel program megnyitása nélkül a Microsoft ingyenes ExcelViewer programjával lehetséges.
A Microsoft Excel táblázatkezelő formátuma.
A wav állomány
A Windows operációs rendszer digitális hang tárolására használt, többféle hangtömörítési eljárás alkalmazását támogató hangformátuma. A wav (WAVeform - hullámforma) fájlok a multimédiában a digitalizált hangok egyik szabványos formátumának tekinthetők, melyet a Microsoft határozott meg, kifejezetten a Windows multimédiás képességeihez igazodva. Szabványos mintavételi frekvenciákat (44,1; 22,05; 11,025 és 8 kHz) használ, 8-16 bites felbontást biztosít, mono és sztereó hangrögzítést tesz lehetővé. A wav hangfájlok viszonylag nagyméretű állományok, létrehozásuk a Windows operációs rendszer részét képező Hangrögzítővel, vagy egyéb, a hangkártyákhoz mellékelt vagy kereskedelmi forgalomban beszerezhető programokkal történhet. A lejátszó programok mindegyike képes a wav állományokat megnyitni.
A wave (hullám) szó rövidítése. Nagy méretű, tömörítetlen hangállományt tartalmaz.
Az mp3 állomány
Az mp3 (teljes nevén: MPEG audio layer 3) az emberi hallás sajátosságait kihasználó, erősen tömörített, de jó minőséget biztosító hangformátum. A tömörítés foka, így a tárolt hang minősége széles határok között állítható, jellemzője az adatáramlási sebesség (bit/s), más szóval a bit-ráta. A wav állományokhoz képest átlagosan tized akkora méretű. A tömörítése veszteséges, tehát az eredeti hangállományban tárolt információk egy része elveszik a.tömörítés során, azonban ez nem, vagy csak alig hallható minőségromlást idéz elő. Eredetileg az mpeg videóformátum részeként készült el, de kis mérete és jó minősége miatt önálló használata is rendkívül népszerű: a hordozható lejátszókban szinte kivétel nélkül az mp3 formátumot alkalmazzák. Létrehozása megfelelő programmal (pl. Sound Forge, Lame) történhet.
A mid állomány
A mid fájlok MIDI (Musical Instrument Digital Interface) utasításokat tartalmaznak, egy MIDI-lejátszó program és megfelelő hardvereszközök segítségével lehet őket lejátszani. A MIDI egy szabványosított hangszerkészlet elemeiből (hangmintáiból és lejátszási módjaiból) építkezik, ezért minden számítógépen közel ugyanúgy szólal meg. A szintetizátorok is ezt a formátumot használják. Mivel a mid állományok csak lejátszási utasításokat tartalmaznak, digitalizált hangot nem, ezért jóval kisebb helyet foglalnak, mint a digitalizált audio fájlok. Csak zene megszólaltatására alkalmasak.
MIDI (Musical InstrumentDigital Interface) állományt tartalmazó fájl.
A bmp állomány
A bmp (BitMaP) a Windows saját, egyszerű pixeles képformátuma: az RGB színrendszer alkalmazásával tárolja minden egyes képpont (pixel) színinformációját. Alapvetően tömörítetlen, és ezért nagy méretű. A 4 és 8 bites képek esetében lehetőség van a veszteségmentes RLE tömörítésre, ami csökkenti az állomány méretét. A bmp állományok egy pixel tulajdonságát 1bit -től (fekete-fehér) 24 bit-ig (16.777.216 szín) tárolják, Windows környezetben gyakorlatilag univerzálisak, minden képmegjelenítő és -szerkesztő program kezeli őket. A bmp formátum hátránya, hogy nem támogatja a CMYK színábrázolást, ezért nyomdai felhasználásra nem alkalmas.
A "bit map" kifejezésből származik. Egyszerű képformátum: minden képpont színinformációját tartalmazza. Tömörítést nem használ, így mérete igen nagy lehet.
A jpg állomány
A jpeg, vagy jpg (Joint Photographic Experts Group) erős tömörítést használó, igen elterjedt képformátum. A jpeg tömörítési eljárás veszteséges, azaz használata során az eredeti kép információtartalmának egy része elveszik, de egy adott határig az emberi szem nem érzékeli a minőségromlást. A képek mentéskor beállítható a tömörítés mértéke, ezzel a kép minősége is. A jpeg állományok RGB vagy CMYK képeket tartalmazhatnak, alkalmasak a képszerkesztő programok által használt Bézier-görbék tárolására is. A tömörítési eljárás alkalmazhatósága függ a kép tartalmától, akkor használható hatékonyan, ha képek viszonylag nagy, homogén elemekből állnak. A jpeg képek alkalmazásának legfontosabb területe -kis méretük és minőségük beállíthatósága miatt- az elektronikus média: a digitális fényképezőgépek, az internet, a multimédiás programok.
A nemzetközi szabványügyi szervezet (International Standartisation Organisation) Joint Picture Expert Group nevű munkacsoportjának nevéből származó rövidítés. Tömörített, veszteséges képformátum.
A gif állomány
A gif (Graphics Interchange Format) állományokat a CompuServ fejlesztette ki. Kialakításának a célja az volt, hogy képeket lehessen kereskedelmi szolgáltatásokon belül különböző számítógéprendszerekre átvinni, ezért a legtöbb hardverplatform támogatja. A jpeg mellett az egyedüli olyan fájlformátum, amelyet az internetes böngészőprogramok meg tudnak jeleníteni. Maximum 256 színt (8 bites színmélység) képes tárolni. A formátum egy későbbi változatában (GIF89a) több újítást is bevezettek. Egyik ilyen újítás az átlátszóság (transparency) volt: a kép készítése során megadható egy olyan szín, amelyet megjelenítéskor nem kell kirajzolni, átlátszó lesz, ezért az alatta lévő elemek láthatóak maradnak. A másik nagy újítás az animáció megvalósítása volt. Az animált gif állomány több képet tartalmaz, megnyitása után ezeket egymás után megjelennek, lejátszásra kerülnek, így a mozgás érzetét keltik. A tárolt képek különböző méretűek lehetnek, lejátszási sorrendjük beállítható.
A Graphics Interchange Format rövidítése. Veszteségmentes tömörítést használó képformátum.
Az avi állomány
Az avi (Audi Video Interleaved) a Video for Windows szabványos mozgókép formátuma, wav hanggal. Elnevezése arra utal, hogy a videó és a hangállományok egy adatfolyamban, egymás után következnek. Az avi állományok alaphelyzetben nem tömörítettek, ezért minőségük jó, de méretük igen nagy (egy percnyi 720x576 képpontos felbontású, 25 kép/s képváltási frekvenciájú, két hangcsatornát tartalmazó digitális videófelvétel tárolásához kb. 220 MB tárolóhely szükséges). A kép nagysága és a digitalizált hang tulajdonságai beállíthatóak, így a célnak megfelelően többféle méretben és minőségben is menthető ugyan az a forrásanyag. Az avi állományokat lejátszás előtt teljes egészében tárolni kell (merevlemezen, CD-n, DVD-n), szemben a valósidejű átvitelt és megjelenítést biztosító, már letöltés közben is látható és hallgatható streaming eljárásokkal (RealVideo, SMIL, stb.). Az avi állományok mérete szükségessé tette tömörítésüket, erre többféle eljárás létezik. A tömörítést (kódolást) és a lejátszáshoz szükséges kitömörítést (dekódolást) végző programokat kodek-nek is nevezik (codec: COder-DECoder). A legismertebb, széleskörűen használt kodek a DivX. Az avi állományok létrehozásához, szerkesztéséhez, kódolásához, lejátszásához megfelelő programok és hardverelemek szükségesek.
Az mpg állomány
"Az mpeg állományok a Nemzetközi Szabványosítási Szervezet (ISO) Motion Pictures Expert Group nevű szakértői csoportjáról kapták nevüket. Az MPEG csoport audio- és videó-tömörítési eljárások szabványosításán dolgozik, digitális adatrögzítés és átvitel céljából. Az mpeg eljárás veszteséges tömörítést használ, a kép és a hang független adatfolyamokba kerül tömörítésre. Nem minden képet tömörítenek, hanem csak a teljes képet tartalmazó, ún. kulcskockák közötti változásokat kódolják, ezért az mpeg állományok mérete viszonylag kicsi. Tömörítés során a kép és a hang tulajdonságai beállíthatóak, így a célnak megfelelően többféle méretben és minőségben is menthető ugyan az a forrásanyag. Az mpeg szabványoknak egész csoportja létezik:- az MPEG-1 szabvány 1,5 Mbit/s bitsebességnél 320x240 pixeles felbontást, az európai PAL-rendszerű TV-adásokénál valamivel gyengébb képminőséget és két hangcsatornát biztosít. CD-ROM és Video CD esetében alkalmazzák.
- az MPEG-2 az MPEG-1 továbbfejlesztett változata, nagyobb képek tömörítésére is használható. Jellemzője a többlépcsős tömörítés és a változó bitsebesség, mely tipikus értéke 4-9 Mbit/s. Az MPEG-1-hez képest tízszeres számítási igényű. Az analóg TV-adásokénál lényegesen jobb minőséget biztosít. Digitális TV adásoknál és DVD lemezeknél használják.
- az MPEG-3 a nagy felbontású televíziózás (High Definition Television) szabványait tartalmazta volna, de nem jött létre (a HDTV igényeit bedolgozták az MPEG-2-be).
- az MPEG-4 eljárást a multimédiás kommunikáció céljára dolgozták ki. Önállóan kódolt audiovizuális objektumokat tartalmaz, tartalomalapú tömörítést biztosít. Kiváló hibatűrési és hibakezelési tulajdonságú. Az MPEG-4 méretezhető, tehát a kódolás a szükségletnek megfelelő jellemzők szerint történik (a digitális fényképezőgépek képesek MPEG-4 filmek rögzítésére képesek; a harmadik generációs 3G mobil hálózatokban audio/video átvitelnél alkalmazzák, az interneten elérhető, magyar fejlesztésű VilágTV is MPEG-4 kódolást használ; ingyenes MPEG-4 kodek pl. a DivX).
Az mpeg állományok létrehozásához, szerkesztéséhez, kódolásához, lejátszásához megfelelő programok és hardverelemek szükségesek."
Tömörített állomány, több fájlt, vagy teljes könyvtárszerkezetet is tartalmazhat.
Tömörített állomány, több fájlt, vagy teljes könyvtárszerkezetet is tartalmazhat.
Tömörített állomány, több fájlt vagy teljes könyvtárszerkezetet is tartalmazhat.