A TCP/IP protokoll
A TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) egy protokollkészlet, amelyet arra dolgoztak ki, hogy hálózatba kapcsolt számítógépek megoszthassák egymás között az erőforrásaikat. Az üzenetek csomagokra (datagram) bontását, összeállítását, az elveszett részek újraadását, a csomagok helyes sorrendjének visszaállítását a vételi oldalon a TCP végzi. Az egyes csomagok útvonalának a meghatározását (routing) az IP hajtja végre. A TCP/IP protokoll lehetővé teszi különböző operációs rendszert használó számítógépek kommunikációját, ezáltal az Internethez bármilyen, a protokollt használni képes hálózat csatlakozhat. A TCP/IP legfontosabb részei a fájlok átvitelét biztosító FTP protokoll, a távoli gépekre történő bejelentkezést biztosító TELNET, és az elektronikus levelezést biztosító SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) protokoll.
Minden egyes futtatott alkalmazáshoz hozzárendel egy protokollt (pl. telnet, pop, http).
A hostok közötti átvitelt szabályozó protokollokat (pl. TCP, udp) tartalmaz.
Névfeloldási és címzési protokollokat tartalmaz (IP).
Az előző rétegeket a hardverhez kapcsolják, ahol a szállítás ténylegesen történik (pl IP cím és Ethernet-kártyaszám összekötése).
A datagram a csomagkapcsolt hálózatban továbbított egységnyi adatcsomag neve, mely az adatok mellett a küldő és a címzett gép azonosítóját is tartalmazza.
A TCP szint
A TCP (Transmission Control Protocol) olyan rutinok gyűjteménye, amelyeket különböző alkalmazások vesznek igénybe, hogy megbízható kapcsolatot építsenek ki más számítógépekkel. A TCP végzi a továbbítani kívánt üzenetek csomagokra történő felbontását, a vételi helyen a helyes sorrendbe történő összeállításukat, az elveszett csomagok újraadását. Amennyiben egy üzenet túl nagy, akkor a TCP kisebb részekre bontja. A TCP az IP (Internet Protocol) protokollra épül rá, annak szolgáltatásait veszi igénybe. A TCP és az IP közti interfész rendkívül egyszerű: a TCP egy datagramot ad át az IP-nek egy rendeltetési címmel együtt. Az IP semmit sem tud arról, hogy ez az információ hogyan viszonyul más datagrammokhoz. A TCP-nek azonban még azt is tudnia kell, hogy az adott datagram melyik kapcsolathoz tartozik. A datagramok nyomon követése a fejlécek segítségével történik, melyek a különböző protokollok hoznak létre. Minden datagram elé egy TCP fejléc kerül, mely legalább 20 bájtból áll. Ezek tartalmazzák a forrás és a cél portját (azonosítóját), egy sorszámot, mely a vételi pontban biztosítja a datagramok helyes sorrendben történő összeillesztését, ellenőrző összeget, mely a hibamentes átvitel ellenőrzésére szolgál. A datagramnak a rendeltetési helyre történő megérkezését a vevő egy nyugtával jelzi a küldőnek, mely a TCP fejlécében a ráültetett nyugta mezőben jelenik meg. Amennyiben a küldő oldal egy adott időn belül nem kap nyugtát, akkor újra elküldi az adatot.
Transmission Control Protocol - átviteli vezérlő protokoll: az Internet szállítási rétege.
Az IP szint
Az adatoknak a számítógépes hálózaton történő küldése során a TCP (Transmission Control Protocol) az általa feldolgozott datagramokat átadja az IP-nek (Internet Protocol). Az IP számára lényegtelen, hogy mit tartalmaz a datagram, vagy milyen a TCP fejléc. Az IP feladata abban áll, hogy a datagram számára a megfelelő útvonalat megkeresve azt a címzetthez eljuttassa. Az útközben fellelhető átjárók és egyéb közbülső rendszereken való átjutás megkönnyítésére az IP a datagramhoz hozzáteszi a saját fejlécét. A fejléc fő részei a forrás, a rendeltetési hely Internet címe (32 bites címek, pl. 128.6.4.94), a protokollszám és egy ellenőrző összeg. A forrás címe a küldő gép címét tartalmazza (erre azért van szükség, hogy a vevő tudja, honnan érkezett az adat.) A rendeltetési hely címe a vevő oldali gép címét jelenti (ez pedig azért szükséges, hogy a közbenső átjárók továbbítani tudják az adatot). A protokollszám kijelöli, hogy a datagram a különböző szállítási folyamatok közül melyikhez tartozik. A vételi oldal az ellenőrzőösszeg segítségével bizonyosodik meg arról, hogy az átvitel során történt-e adatsérülés. A TCP és az IP különböző ellenőrzőösszegeket használ. Az Élettartam mezőben lévő szám mindig csökken, amikor a datagram egy rendszeren halad keresztül. Az Azonosítás mező ahhoz kell, hogy a célgép meg tudja állapítani, hogy egy újonnan érkezett csomag melyik datagramhoz tartozik. Egy datagram minden egyes darabja ugyanazzal az Azonosítás mező értékkel rendelkezik.
Internet Protocol - az adatcsomagok összeállítását és továbbítását végző protokoll.
User Datagramm Protocol - felhasználói adatcsomag protokoll: korlátozott méretű adatcsomagok átvitelére képes, nem megbízható kommunikációs útvonalat biztosító protokoll.