Hálózati topológia
A hálózatba kapcsolt hosztok fizikai elrendezésének módját topográfiának, míg az összekapcsolás fajtáját topológiának nevezzük. Az összeköttetés-alapú hálózatok topológia szerint két nagy csoportra oszthatók: két pont közötti csatornával rendelkező, és üzenetszórásos csatornával rendelkező alhálózatokra.
Sín topológia
A hosztok egy gerinchálózatra kapcsolódnak, ez a busz, vagy sín. Valamennyi adó erre küldi adatait, és minden hoszt csak a neki szóló csomagokat veszi le. A buszon minden adat átáramlik.
Ha a busz megszakad, akkor hiába van két számítógép között fizikai kapcsolat, az adatkapcsolat mégsem üzemel.
Az ilyen hálózat megvalósítása viszonylag olcsó, mert kevés hardverelemet igényel, továbbá megépítése is viszonylag egyszerű. Hátránya a fokozott hibalehetőség. Az esetleges hibahely is viszonylag nehezen határozható meg.
Ennek a topológiának a legismertebb megvalósítása a koax-kábeles Ethernet hálózat volt. Ez a hálózat 10 Mbit/s átviteli sebességre volt képes, a hossza maximum 150-180 m lehetett.
Csillag topológia
A csillag-topológiában minden hoszt egy központi HUB-hoz (elosztóhoz) csatlakozik, amelyen keresztül valamennyi hoszt kommunikálhat bármelyik másik hoszttal. Egyszerre csak egy hoszt lehet aktív forgalmazó, a többinek meg kell várnia, míg az éppen adó befejezi, majd eltérő várakozási idő után újból megvizsgálják, hogy adhatnak-e, és az első szabad jelzést érzékelő elkezdi a csomagküldést.
Ezen topológia esetén a megnövekedett igényeket viszonylag egyszerű bővítésekkel ki lehet elégíteni, bár ha a csillagágak száma meghaladja a HUB fogadóképességét, akkor a HUB bővítésére vagy cseréjére van szükség.
E topológia előnye, hogy egy hoszt kiesése nem zavarja a többi működését, és viszonylag könnyű a hibák felderítése. Hátránya, hogy a centrumban lévő HUB működési zavara az egész hálózatot lebénítja. További negatívum, hogy több kábel szükséges a kialakításához, mint a gyűrű- és a busz-topológia esetében.
Gyűrű topológia
A gyűrű-topológiának két típusát különböztethetjük meg. A gyűrű-topológiánál a gerincvezeték egy logikai gyűrűt alkot, ehhez kapcsolódnak a hálózat hosztjai, és ezek képesek újból kisugározni a nem nekik szóló csomagokat, tehát a jel nem gyengül, azaz nem kell ismétlőket alkalmazni, valamint lezárókra sincs szükség. A gyűrű-topológia könnyen megvalósítható és csekély a hardverigénye. Hátránya a nehézkes karbantartás, mivel egy gép kiesése a teljes hálózatot leállítja.