Tananyag választó:
Térelemek ábrázolása
Pont és egyenes illeszkedése 2.
A pont az egyenesen
A vetület készítése egyszerűbb, ha a pont az egyenesen helyezkedik el: Jelöljük az egyenes két tetszőleges pontját A-val és B-vel! Határozzuk meg az egyenesen található P pontot! Párhuzamos vetítősugarak segítségével határozzuk meg a K1 képsíkon a pontok vetületeit, A’-t, B’-t és P’-t! Kössük össze az A' és B' pontokat, ezzel megkapjuk az egyenes vetületét az első képsíkon. Szerkesszük meg az előzőekhez hasonlóan az egyenes második vetületét a K2 képsíkon! Rajzoljunk vetítő egyeneseket a K1 és K2 képsíkon! Hozzuk létre a K3 képsíkon a P az A és B pontok vetületeit az X12 és X23 metszéspontjából körívek segítségével!
Pont az egyenes végpontján kívül
Ha a pont az egyenes végpontján kívül, de az egyenes meghosszabbításában helyezkedik el, a vetületek elkészítése egyetlen egyenes vetületeinek elkészítésére korlátozódik:
Jelöljük az egyenes két tetszőleges pontját A-val és B-vel! Határozzuk meg a P pontot! Párhuzamos vetítősugarak segítségével határozzuk meg a K1 képsíkon a pontok vetületeit, A’-t, B’-t és P’-t! Kössük össze az A' és B' pontokat, ezzel megkapjuk az egyenes vetületét az első képsíkon, majd az egyenest tovább rajzolva elkészíthető a pont vetülete is. Szerkesszük meg az előzőekhez hasonlóan az egyenes második vetületét a K2 képsíkon! Rajzoljunk vetítő egyeneseket a K1 és K2 képsíkon! Hozzuk létre a K3 képsíkon a P az A és B pontok vetületeit az X12 és X23 metszéspontjából körívek segítségével!
Ellenőrző kérdések:
Mely két alaphelyzetben helyezkedhet el pont és egyenes egymáshoz viszonyítva a síkon?