Szabályos síkidomok szerkesztése
Síkidomnak nevezzük a síknak minden oldalról vonallal határolt részét.A síkidom szabályos, ha legalább két jellemzője (pl. oldala, szöge) azonos.
A háromszögek esetében egyenlő szárú és egyenlő oldalú háromszögeket különböztetünk meg.
Négyszögek esetében négyzet, téglalap, paralelogramma, trapéz, rombusz sorolható a szabályos síkidomok közé.
Szabályos sokszögekről csak akkor beszélhetünk, ha minden szögük és minden oldaluk azonos (szabályos ötszög, hatszög, stb.)
Minden szabályos síkidomnak van egy vagy több elfogadott szerkesztési eljárása. A gépelemek rajzai legtöbbször szabályos elemekből épülnek föl, így a szabályos síkidomok rajzolásának elsajátítása a műszaki rajzi tanulmányok alapját képezi.
Háromszög szerkesztése körben
A szabályos háromszög jellemzője, hogy oldalai egyforma hosszúságúak. A szabályos háromszögek köré kör írható, így a háromszög minden csúcsa a körön helyezkedik el. Ha a kör sugara ismert, a háromszög ebből az egy adatból megszerkeszthető.
A körbe írható szabályos háromszög szerkesztésének lépései:
Rajzoljuk meg az R sugarú kört!
A kör tetszőleges P pontjából metsszük a kört R sugárral két pontban. A metszéspontok kijelölik a háromszög két csúcspontját, P1-et, és P2-öt.
Mérjük fel a körzővel P1-P2 szakasz hosszát.
Metsszük a kört P1 pontból, a metszéspont a háromszög harmadik csúcspontja P3 lesz!
Kössük össze a csúcspontokat, és a háromszög előáll!
Szabályos négyzet körben
A négyzet jellemzője, hogy oldalai egyforma hosszúságúak. A négyzet köré kör írható, így a négyzet minden csúcsa a körön helyezkedik el. Ha a kör sugara ismert, a négyzet ebből az egy adatból megszerkeszthető.
A körbe írható négyzet szerkesztésének menete:
Rajzoljuk meg az R sugarú kört!
Rajzoljuk meg a kör egyik átmérőjét (d1)!
Szerkesszük meg a d1-re merőleges másik átmérőt (d2)!
A két átmérőnek négy metszéspontja lesz a körrel. Kössük össze ezeket a metszéspontokat, és a négyzet előáll!
7 oldalú sokszögek
A szabályos hétszög jellemzője, hogy oldalai egyforma hosszúságúak. Köré kör írható, így a szabályos hétszög minden csúcsa a körön helyezkedik el. Ha a kör sugara ismert, a szabályos hétszög ebből az egy adatból megszerkeszthető.
A 7 oldalú sokszögek oldalhosszúságainak közelítő szerkesztése:
Rajzoljunk R sugarú kört szimmetriatengelyeivel együtt! (vízszintes és függőleges tengelyt rajzoljunk)
Hosszabbítsuk meg a vízszintes szimmetriatengelyt és a merőleges szimmetriatengely és kör metszéspontjából 2 R = D átmérővel metsszük el!
A merőleges tengely és a kör metszéspontjai által meghatározott szakaszt arányos szakaszosztással osszuk hét egyenlő részre!
Húzzunk a meghosszabbított vízszintes tengely előzőekben kialakult metszéspontjaiból a felosztott szakasz minden második pontján áthaladó egyenest! Az egyenesek a szakaszon túlhaladva metszik a kört. Ezek a metszéspontok kijelölik a hétszög csúcspontjait.
Kössük össze a hét csúcspontot és a hétszög előáll.
A fenti szerkesztési módszer prímszámok esetében általánosítható. Változtassuk meg a szakasz osztásszámát, így a módszer szabályos sokszög közelítő szerkesztésére alkalmas.
Ellenőrző kérdések:
Mit nevezünk síknak?
Milyen háromszögeket különböztetünk meg?
Hogyan szerkesztünk szabályos háromszöget körben?
Hogyan szerkesztünk szabályos négyszöget?
Hogyan szerkesztünk 7 oldalú sokszöget?