Két metsző egyenes
Ha egy síkon felveszünk két egymást metsző egyenest, azok a síkot egyértelműen meghatározzák. Ehhez hasonlóan két egymást metsző egyenesre pontosan egy sík fektethető. A sík végtelen kiterjedésű, ezért egészében nem, csak tartó elemei segítségével ábrázolhatjuk. Ilyen tartóelem a két egymást metsző egyenes is. Sík ábrázolásához vegyünk fel rajta tetszőlegesen két egymást metsző egyenest! Ábrázoljuk az egyeneseket az ismert szabályok szerint. A vetületek a síkot egyértelműen meghatározzák. A műszaki rajzi gyakorlatban teljes síkot nem, csak annak egy részét, egy síkidomot ábrázolunk. A síkidomot vetületét általában csúcsainak vetítésével készítjük el.
Egyenes és rá nem illeszkedő pont
Ha egy síkon felveszünk egy pontot és egy rá nem illeszkedő egyenest, azok a síkot egyértelműen meghatározzák. Ehhez hasonlóan egy pontra és egy rá nem illeszkedő egyenesre pontosan egy sík fektethető. A sík végtelen kiterjedésű, ezért egészében nem, csak tartó elemei segítségével ábrázolhatjuk, ilyen tartóelem a pont és a rá nem illeszkedő egyenes is. Sík ábrázolásához vegyünk fel rajta tetszőlegesen egy pontot és egy rá nem illeszkedő egyenest! Ábrázoljuk a térelemeket az ismert szabályok szerint. A kapott vetületek a síkot egyértelműen meghatározzák. A műszaki rajzi gyakorlatban teljes síkot nem, csak annak egy részét, egy síkidomot ábrázolunk. A síkidomot vetületét általában csúcsainak vetítésével készítjük el. De például háromszög előállítható úgy is, ha egy oldalát és egy nem azon az oldalon fekvő csúcsát vetítjük a képsíkokra. Ezzel lényegében a sík egyenessel és egy rá nem illeszkedő ponttal történő megadásának feladatát valósítottuk meg.
Sík három pont alapján
Ha egy síkon felveszünk három nem egy egyenesre eső pontot, azok a síkot egyértelműen meghatározzák. Ehhez hasonlóan három nem egy egyenesre eső pontra pontosan egy sík fektethető. A sík végtelen kiterjedésű, ezért egészében nem, csak tartó elemei segítségével ábrázolhatjuk, ilyen tartóelem a három nem egy egyenesre eső pont is. Sík ábrázolásához vegyünk fel rajta tetszőlegesen három nem egy egyenesre eső pontot! Ábrázoljuk a térelemeket az ismert szabályok szerint. A kapott vetületek a síkot egyértelműen meghatározzák. A műszaki rajzi gyakorlatban teljes síkot nem, csak annak egy részét, egy síkidomot ábrázolunk. A síkidomot vetületét általában csúcsainak vetítésével készítjük el. Például a háromszög előállítható úgy, ha három nem egy egyenesre eső csúcsát vetítjük a képsíkokra. Ezzel lényegében a sík három nem egy egyenesre eső ponttal történő megadásának feladatát valósítottuk meg.
Sík két párhuzamos egyenes alapján
Ha egy síkon felveszünk két párhuzamos egyenest, azok a síkot egyértelműen meghatározzák. Ehhez hasonlóan két párhuzamos egyenesre pontosan egy sík fektethető. A sík végtelen kiterjedésű, ezért egészében nem, csak tartó elemei segítségével ábrázolhatjuk, ilyen tartóelem két párhuzamos egyenest is. Sík ábrázolásához vegyünk fel rajta tetszőlegesen két párhuzamos egyenest! Ábrázoljuk a térelemeket az ismert szabályok szerint. A kapott vetületek a síkot egyértelműen meghatározzák. A műszaki rajzi gyakorlatban teljes síkot nem, csak annak egy részét, egy síkidomot ábrázolunk. A síkidomot vetületét általában csúcsainak vetítésével készítjük el. De például a négyzet előállítható úgy, ha két párhuzamos oldalát vetítjük a képsíkokra. Ezzel lényegében a sík két párhuzamos egyenessel történő megadásának feladatát valósítottuk meg.
Ellenőrző kérdések:
Hogy ábrázolunk síkot egyenessel és egy rá nem illeszkedő ponttal?
Hogy ábrázolunk síkot három pont alapján?
Hogy ábrázolunk síkot két párhuzamos egyenes alapján?
Mely elemek határozzák meg a síkot?