Tetszőleges irányú vonalak
Az általános helyzetű egyenesek nem párhuzamosak, és nem is merőlegesek egymásra, hanem valahol a síkon metszik egymást.
A metszéspontjuk lehet a rajzterületen, ekkor egymással valamilyen szöget zárnak be, vagy lehet a rajzterületen kívül, ekkor a rajzon kitérő egyenesként jelentkeznek.
Ha az egyenesek kitérő helyzetűek, akkor megrajzolásukhoz az egyenesek legalább 2 pontjának ismeretére van szükség.
Ha az egyenesek az ábrázolandó tartományban metszik egymást, akkor a metszéspont és az egyenesek egy-egy pontjának ismerete, vagy az általuk bezárt szög elegendő a rajzoláshoz.
Egymással párhuzamos vonalak
Két egyenest akkor tekintünk egymással párhuzamosnak, ha sehol sem metszik egymást, egymástól mért távolságuk egyenlő.
A műszaki gyakorlatban a munkadarabok jelentős része szabályos testek csonkolásával jön létre. A szabályos testek oldalélei a rajzokon párhuzamos egyenesként jelennek meg.
Párhuzamos egyeneseket rajzolni vonalzók csúsztatásával, vagy szerkesztéssel (körző és vonalzó segítségével) lehet.
Általában a rajzolást szoktuk alkalmazni, párhuzamosok kellő odafigyeléssel a fejes vonalzó segítségével gyorsan és pontosan rajzolhatók.
Derékszögvonalzókkal előállítható szögek
A rajzokon a szögeket kétféle eljárással állíthatjuk elő. Egyrészt körző és vonalzó segítségével megszerkeszthetjük, másrészt sablonok, vonalzó, szögmérő segítségével bizonyos szögeket meg is rajzolhatunk.
A műszaki rajzok készítésénél a derékszögvonalzókkal előállítható szögek rajzolhatók, szerkesztésükre nincs feltétlenül szükség.
Az alap rajzkészletben megtalálható 30°-os, 45°-os derékszögű vonalzó és egyenes vonalzó segítségével a nevezetes szögek (15°, 30°, 45°, 60°, 75°, 90° stb.) egyszerűen megrajzolhatók, a műszaki ábrázolásban ezeket elfogadottan nem minden esetben szükséges szerkeszteni.
Ellenőrző kérdések:
Hol metszik egymást az általános helyzetű egyenesek?
Definiálja a párhuzamos egyenes fogalmát!
Milyen vonalzókat használunk a műszaki szerkesztésben?