Vonalak típusok
A műszaki rajzon a tárgyak alakját különböző típusú és vastagságú vonalakkal ábrázoljuk. E vonalak más-más funkciót látnak el, felhasználásuk csak a szabványnak megfelelően történhet.
A vonalvastagságokat és a vonaltípusokat szabvány rögzíti.
A szabvány neve és száma:
A műszaki ábrázolás általános előírásai. 20. rész: Vonalakra vonatkozó alapszabályok MSZ EN ISO 128-20: 2002
A rajzon egy vonaltípus a megfelelő vastagsággal együtt meghatározott jelentéssel bír. Ettől eltérni, eltérő funkciójú vonal jelölésére használni ugyanazt a vonaltípust súlyos hiba!
A műszaki rajzokon leggyakrabban a következő vonaltípusokat alkalmazzuk:
vékony és vastag folytonos vonal
törésvonal (vékony)
szabadkézi vonal (vékony)
szaggatott vonal (vékony)
pontvonal (vékony)
kétpont-vonal (vékony)
Vonalfajták és típusok egységessége
A műszaki rajzon a különböző típusú és vastagságú vonalak meghatározott jelentéssel bírnak. Ezért alapvető fontosságú, hogy a megfelelő funkcióhoz a megfelelő vonalat válasszuk.
A szép, jól olvasható műszaki rajz készítésénél nem csak a vonalak típusának használatára, hanem a vonalak helyes kialakítására is ügyelnünk kell.
A vonalak alakját, méreteit szabványok írják elő, melyek teljesen pontos betartása nem feltétlenül szükséges. Az egységes, harmonikus rajzképre törekedjünk.
A választott vonalvastagság értéke legyen a szabványhoz közeli. Tartsuk be a szabályt, hogy a vékony és vastag vonal vastagságának aránya 1: 2. Egy rajzon belül ugyanolyan vonalvastagságokat alkalmazzunk!
Tartsuk be a vonalak csatlakoztatására vonatkozó szabályokat a nem folytonos vonalak esetén is! A pontvonal és kétpont-vonal rajzolásánál pont helyett rajzoljunk rövid vonalszakaszokat! Igyekezzünk a pontvonalakat és a szaggatott vonalakat hasonló külalakkal, szabályos ritmusban megrajzolni.
A szabványok közelítésével és sok gyakorlással rajzaink képe a kívánatoshoz egyre jobban fog közeledni.
Szabványos vonalvastagságok
A műszaki rajzokon alkalmazható vonalak vastagsága szabványban rögzített. A vonalak névleges vastagságai:
0. 13, 0. 18, 0. 25, 0. 35, 0. 5, 0. 7, 1. 0, 1. 4 és 2. 0 mm
Ezek közül a nyomdaipari szerkesztések során a 0, 35 a 0, 50 és a 0, 70 mm-es méretet célszerű a vastag vonal vastagságának választani. A vékony vonal vastagsága a vastag vonalénak a fele. Ezek közül a 0, 35 és 0, 18 méretet alkalmazzuk a leggyakrabban.
Esetlegesen szükség lehet egy harmadig vonalvastagság alkalmazására is. Ez a kiemelt vonal. A kiemelt vonal vastagsága a vastag vonal vastagságának kétszerese.
A vékony, vastag és kiemelt vonalak egymáshoz viszonyított aránya tehát 1: 2: 4.
A szabványos vonalvastagságok teljesen pontos betartása csak tusrajzok esetén lehetséges. Ceruzarajzoknál az arányok betartására törekedjünk, a vékony és vastag vonalak legyenek egyértelműen megkülönböztethetőek egymástól!
Elsőbbség megállapítása egybeesés esetén
Rajzainkon vonalak keresztezhetik, vagy részben takarhatják egymást. A különbőző típusú vonalak között fontossági sorrend van. A fontossági sorrendben elöl álló vonal takarja a sorrendben alárendelt vonalakat.
A fontossági sorrend a következő:
1. kontúr vagy látható él
2. nem látható kontúr vagy él
3. metszősík nyomvonala
4. tengely- és középvonal
5. méretsegédvonal
A vonalakat mindig a fenti fontossági sorrend betartásával kell megrajzolni. A sorrendben a legelső helyen a látható élek és körvonalak találhatók, melyeket vastag folytonos vonallal jelölünk. A kontúrokat általános esetben semmi nem takarhatja. Kivételt képez a méretnyíl. Ha kontúrvonal méretnyilat metszene, akkor a kontúrvonalat meg kell szakítani.
Kétféle vonalvastagság
A műszaki rajzon alkalmazható vonalak vastagsága, az eltérő vastagságú vonalak egymáshoz viszonyított aránya szabványban rögzített.
A rajzolás során általában két fajta vonalvastagságot alkalmazunk, egy vékony és egy vastag vonalat, melyek egymáshoz viszonyított aránya 1: 2. Az alkalmazott vonalvastagságnak összhangban kell lenni a rajzlap méreteivel, lehetővé kell tennie, hogy a rajz jól olvasható legyen, és az egész rajzban ugyanolyannak kell lennie.
Igyekezzünk egységes vonalvastagságot alkalmazni rajzainkon!
Vonalak közötti távolság aránya
Párhuzamosan futó szaggatott vonal, pontvonal, és képpont vonal esetén, ha a vonalak egymáshoz nagyon közel futnak, a rajz olvasása, értelmezése nehézkessé válhat. Ezért vékony vonalszakaszokat tartalmazó vonaltípusokkal egymáshoz közel elhelyezkedő párhuzamosokat egymáshoz képest eltolva kell megrajzolni, úgy hogy ne kerüljön pont és vonalszakasz egymás mellé, illetve egymás fölé.
A helyesen elkészített rajzon a párhuzamos vonalakat jól meg tudjuk különböztetni, fel tudjuk ismerni, az eredeti rajzokon és a másolatokon is.
Ellenőrző kérdések:
Milyen vonaltípusokat ismer?
Mennyi a vékony, vastag és kiemelt vonalak egymáshoz viszonyuított aránya?
Mi a vonalak fontossági sorrendje a vonalak egybeesése esetén?