A rajzok feliratozása
A műszaki rajzokhoz a rajzi elemeken kívül szervesen hozzátartoznak a feliratok is, melyeket megtalálunk a szövegmezőben, illetve a rajzterületen is méretszámok, szerelési-, felületkezelési utasítások képében.
A feliratok kialakítását szabványok határozzák meg, melyek többféle betűtípust különböztetnek meg, ezek közül egy rajzon csak egyfélét használhatunk. A nyomdaipari rajzokon a B típusú dőlt szabványírást alkalmazzuk.
Törekedni kell arra, hogy a rajzi feliratok egységesek, jól olvashatók, átláthatók legyenek.
A betűk rajzolásához a műszaki rajzolók betűsablont használnak. A betűsablonnal könnyedén lehet a szabványnak megfelelő betűket rajzolni. Sajátítsuk el a szabad kézzel való szabványírást is, hiszen ebből az élet más területein is profitálhatunk!
Szabványírás álló betűkkel
A műszaki rajzokon található felirataiban alkalmazható írásjelek alakja, mérete szabványban rögzített. Az egyik alkalmazható típus az álló betűs szabványírás, mely a műszaki élet területei közül az építészeti rajzokon terjedt el. A nyomdaipari műszaki rajz a gépészeti szakrajz szerint készül, ezért az álló betűs szabványírást nem alkalmazzuk.
Szabványírás dőlt betűkkel
A szabványírás egyik típusa a dőlt betűs írás. Ez az írásmód terjedt el gépészeti rajzok készítésekor, így a nyomdaipari szakrajzokon is általában ezt alkalmazzuk. A dőlt betűs szabványírás betűi a vízszinteshez képest 75 fokban dőltek.
A dőlt betűk rajzolásánál problémát jelenthet a dőlés szögének megtartása. Erre megoldást jelent a gyakorlás során alkalmazható előre megrajzolt hálószerkezet. Erre a célra előkészített lapok a kereskedelemben kaphatók. A betűk rajzolásánál tartsuk meg az azonos betűméretet a szöveg egészén.
.
Ellenőrző kérdések:
Milyen feliratok találhatók a műszaki rajzon?
Mi a szabávnyírás?
Jellemezze a dőlt betűs szabványírás!