Rajzlapok alapanyaga, használa
A műszaki rajzolás lépéseinek megfelelően különböző típusú papírokat használhatunk.
Szerkesztett rajzokat mindig a lehető legjobb minőségű lapra készítsük. A szerkesztett rajz a műszaki rajzolás végterméke. Esztétikai megjelenésének és időtállóságának fontossága indokolja a lehető legjobb minőségű papír használatát. Erre a legmegfelelőbb a famentes rajzlap.
Vázlatok készítésénél a papír minősége kevésbé fontos, hiszen a szabadkézi vázlat csak a munkafolyamat egy állomása, nem a rajzolás végterméke. Vázlatainkat rajzoljuk famentes rajzlapra, esetleg fehér csomagolópapírra.
A szerkesztett rajzokról történő tusmásolatok készítésére átlátszó tulajdonsága révén alkalmas a pauszpapír.
Egyéb papírfajtákkal is találkozhatunk a számítógépes rajzolás végeredményét papíron megjeleníteni képes nyomtatók és plotterek által felhasznált papírok formájában.
Műszaki rajzlapok hagyományai
Az esztétikus műszaki rajz elkészítésének előfeltétele a jó minőségű rajzlapok használata. A papír minősége sok tényezőtől függ, különbségeket észlelhetünk az egyes gyártók termékei között.
Magyarországon a műszaki rajzlapokat korábban a Diósgyőri Papírgyár gyártotta. A gyár nevéből származik a DIPA elnevezés, amit a rajzlapra alkalmaztak. A köznyelvben összefonódott a műszaki rajzlap és a DIPA elnevezés. A DIPA nagyon jó minőségű erős rajzlap, amit ívben vagy tekercsben lehetett beszerezni.
Manapság már több gyártó által forgalmazott jó minőségű termékek közül válogathatunk.
Ellenőrző kérdések:
Mire használják a pauszpapírt?
Mit jelent a DIPA elnevezés?