A rajzlapméretek
A műszaki rajzi információk hordozója általában a rajzlap. A szerkesztési feladatokhoz lehetőleg famentes rajzlapot használjunk. Nagyon jó minőségű, erős rajzlap a DIPA, vagyis diósgyőri papír. Ugyancsak műszaki rajzhoz használjuk a pauszpapírt, mely áttetsző volta miatt alkalmas a vázlat átrajzolására.
A papírmalmok korában szitákkal merítették a papírpépet, ezek méretéből alakultak ki az ívméretek. Századunkban hatalmas gépsorok, nagy szélességben, tekercsekben gyártják a papírt. A tekercseket kisebb egységekre, henger- és ívméretekre szabják fel. A mai rajzlapok alakját és méreteit a szabványok rögzítik.
A rajzlapok
A rajzlapok méreteinek meghatározásánál érvényesülő alapelv, hogy a rajzlap oldal-arányai úgy kerültek megállapításra, hogy a hosszabb oldal felezésével mindig új, de oldalarányaiban azonos rajzlapot kapjunk.
Az „A” sorozatú rajzlapok kiinduló méretét annak alapján határozták meg, hogy az előzőekben meghatározott oldalarány-megtartás teljesüljön, illetve a papír területe 1 m2 legyen.
A „B” sorozatú rajzlapok kiinduló méretét annak alapján határozták meg, hogy az a oldal hossza 1000 mm, illetve az oldalak aránya a rajzlapfelezésnél megmaradjon (a=1000 mm, b=1414 mm)
A műszaki rajzban az „A” sorozatú rajzlapméreteket használjuk, a „B” sorozat méretjelölésével például a fénymásolók laptálcáján találkozhatunk.
Az A0 méretű rajzlap
Az ívek alakja rendszerint egyszerű arányokból áll elő. Az ún. DIN-szabvány alapja a négyzet oldalának és átlójának aránya. (1: 1, 4142). A DIN-ív területe pontosan 1 m2
Az A0-s méretű rajzlap mérete a=841 mm, b=1189 mm.
A fenti oldalarányok az a*b=1 m2 feltétel teljesítéséből, illetve az a:b = b/2:a aránypárból matematikai rendezés útján levezethető.
Leegyszerűsítve b=a*2, azaz 1189 mm.
Az A0-s méretű rajzlap a mérnöki rajztáblák rajzlapmérete, a nagyobb terjedelmű műszaki rajzokat ilyen méretű rajzlapokra készíthetjük el.
További szabványos rajzlapok
Az A0-s méret felezésével az A1-es, az A1-es méret felezésével az A2-es, stb. rajzlapok adódnak.
Az A betű után lévő szám a felezések számát adja, hisz az A0-s jelölésben a „0” a „0-ás” felezést jelenti.
A normál méretű rajzlapok közül általánosan az A3-as és A4-es méretet alkalmazzuk a leggyakrabban. (Az A4-es méret más területeken is fontos, pl. a szövegszerkesztőkben ez az alapméret, így ennek méretét célszerű megjegyezni.) Az A4-es méret 210*297 mm, ahol a rövidebb oldal duplázásával az A3-as, a hosszabb oldal felezésével az A5-ös méret számítható ki.
A különleges méretű rajzlapok méretének meghatározása a normál méretű rajzlapok ismeretében egyszerű, pl.
A3*3 = 420 mm x 3*297 mm.
Az álló tájolású rajzlapokat y típusú rajzlapnak, míg a fekvő tájolású rajzlapokat x típusú rajzlapnak nevezzük.
Ellenőrző kérdések:
Mi a rajzlapméretek meghatározásának alapelve?
Mekkor az A0-s méretű rajzlap mérete?