Ceruzák
A ceruzabél keménységét általában H, puhaságát B betűkkel jelölik. A nagyon kemény 9H–6H-s ceruzák alig hagynak nyomot a papíron, használatuk nem tanácsos.
A HB- s jelűek közepes keménységű ceruzák. A legpuhább hegy a 6B.
A ceruzák hagyományos típusa, a faceruzák mellett napjainkban egyre többször találkozhatunk a grafitbetétes, cserélhető hegyű ceruzákkal. Kiválóan használhatók a rugós Versatil ceruzák, melyek normál méretű ceruzabéllel tölthetők meg és a végükön kis hegyező él rejtőzik.
Az automata ceruzákkal pedig (Rotring) vékonyabb vonalakat húzhatunk. A keménységi fokozatok jelentése az automata ceruzák esetén is megegyezik a faceruzák jelölésével.
A ceruzák használata
A rajzolás folyamatában különböző feladatok elvégzésére más-más típusú, eltérő keménységi fokozatú ceruzákat használunk.
Általában elmondható, hogy legalább kétféle keménységű ceruzára lesz szükségünk. Egy keményebb a szerkesztésekhez, és egy puhább a rajz végleges kihúzásához. Attól függően, hogy milyen erősen nyomjuk a ceruzát a papírhoz, a kemény ceruzát válasszuk a H–2H tartományból, e ceruza alkalmazásával készítjük el a szerkesztési segédvonalakat, a méretsegédvonalakat.
Szerkesztett ceruzarajzok kontúrjainak kihúzásához válasszunk puha ceruzát a B–3B tartományból.
Szabadkézi rajzhoz esetlegesen szükségünk lehet egy se puha, se kemény HB jelzésű ceruzára. A közepesen kemény ceruza a szövegmező felirataihoz, illetve a méretszámok írásához is jól használható.
Ellenőrző kérdések:
Melyik a legpuhább ceruzabél?
Milyen ceruzát használunk a rajz kontúrjainak kihúzásához?
Milyen ceruzát használunk a segédvonalak szerkesztéséhez?