Vonalzók a szerkesztésben
A műszaki ábrázolás szerkesztési feladatinak megoldásához minimálisan három vonalzó szükséges: egyenes vonalzó, 30-60 fokos derékszögű vonalzó, 45 fokos derékszögű vonalzó. Rajzolás során párhuzam kialakítását nagyban megkönnyíti a fejes vonalzó.
A vonalzók és a rajzlap
A vonalzó minősége és állapota alapvetően befolyásolja az elkészült műszaki rajz minőségét, ezért a megfelelő eszköz kiválasztása elsődleges fontosságú. Célszerű műanyag vonalzókat választani, mert ezek a fával ellentétben nem vetemednek, viszont gondoskodni kell rendszeres tisztításukról.
A műszaki rajz egyenes vonalai a rajzlap oldalaival párhuzamosan helyezendők el, ezért a papírt a rajztáblára az oldalakkal párhuzamosan kell rögzíteni. A párhuzamosságot biztosítani fejes vonalzóval vagy rajztáblához rögzített vonalzóval lehet a legegyszerűbben. Ezek használatánál különös figyelmet kell fordítani a pontos illesztésekre, és a leszorítására!
Rajzeszköz és vonalzó
A pontos rajzolás érdekében a rajzeszköz hegyének a vonalzóval és a papírral is mindig merőlegest kell bezárnia. Ellenkező esetben az elkészült rajz nem lesz elfogadható minőségű. A rajzeszköz helytelen tartása miatt a rajzon torzulások léphetnek fel.
Fontos, hogy a rajzeszköz és a vonalzó tartása megfelelő erővel történjen, mert különben az elmozdulás miatt vonalaink nem lesznek egyenesek. A vonalzót erősen, határozottan nyomjuk a papírhoz, a ceruzát lazán tartsuk, folyamatosan nyomjuk a vonalzóhoz.
Kopott, sérült, piszkos vonalzók szintén esztétikai problémát okozhatnak a rajzon.
Ceruza, vázlat, tusrajz "vonalzói"
Szabadkézi vázlat készítése esetén vonalzót nem használunk. Törekedjünk a ceruza helyes tartására, a vonalak elfogadható pontosságú megrajzolására. Ne aggódjunk első rajzaink esetleges sikertelensége miatt, sok gyakorlás után szabadkézi rajzkészségünk fejlődni fog, rajzaink egyre magasabb esztétikai minőségűek lesznek.
Szerkesztett ceruzarajz és tusrajz készítése során is használunk vonalzókat. A ceruzarajz vonalzói nem feltétlen lépcsős kialakításúak, a tusrajz esetén viszont feltétlenül azok, hiszen csak így kerülhető el az „aláfolyás” jelensége. Nem lépcsős vonalzó használatakor a tus a vonalzó alá folyhat, ezzel a rajzot tönkreteheti.
Egy egyenest két pontja határoz meg egyértelműen. Az egyenes egy kiterjedésű térelem.
Két ponttal megadott egyenes szerkesztése egyenes vonalzóval történhet. A vízszintes és függőleges főirányok a fejes vonalzó használatával rajzolhatók legegyszerűbben. Egymással párhuzamos és egymásra merőleges egyenesek rajzolása a merőleges vonalzók csúsztatásával rajzolhatók legkönnyebben.
Az egymással szöget bezáró egyenesek rajzolása a metszéspont meghatározásával és az általuk bezárt szög szerkesztésével lehetséges.
Ellenőrző kérdések:
Milyen vonalzók szükségesek a műszaki ábrázoláshoz?
Milyen kialakításúak a tusrajz vonalzói?