Hazai szabványok
A Magyarországon érvényes szabványokat a Magyar Szabványügyi Testület adja ki. Minden magyar nemzeti szabvány kibocsátói jele „MSZ"-szel kezdődő betűszó, amely után az azonosító szám következik. Ezek együtt jelentik a szabvány azonosító jelzését. A kibocsátási év az azonosító jelzethez mindig kettősponttal kapcsolódik, és ezek együtt jelentik a szabvány hivatkozási számát.
Pl.: MSZ 1245: 1978
Ha a szabvány európai, vagy nemzetközi szabvány megfelelője, akkor kibocsátói jele MSZ EN, vagy MSZ ISO.
ISO szabványok honosításai
A nemzetközi szabványosítás feladatát a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (ISO - International Organization for Standardization) látja el. A szervezetnek több mint száz ország tagja, szabványaikat bizottságokban dolgozza ki, melyekben a tagországok nemzeti szabványügyi testületei képviseltetve vannak.
A nemzetközi szabványok kibocsátói jele: ISO.
EURONORM szabványok honosításai
Az európai egység elmélyítésének érdekében az Európai Unió szükségesnek látta regionális, európai szabványok megalkotását.
Az európai szabványosítás szervezete az: Európai Szabványügyi Bizottság (CEN), amely európai szabványokat bocsát ki. Kibocsátói jele: EN.
Az Európai Unió tagországaiban az egységes belső piac, az akadályok nélküli kereskedelem érdekében a nemzeti szabványok alapja az európai szabvány. Ez azt jelenti, hogy a CEN tagországokban az európai szabványokat változatlan formában, nemzeti szabványként kötelező bevezetni, és ezzel egyidejűleg az ezekkel ellentétes korábbi nemzeti szabványokat vissza kell vonni.
Ellenőrző kérdések:
Mi a magyar szabvány jelölése?
Mely szó rövidítése az ISO?