A világítás
Az emberi szem számára a tér és a tárgyak alakja a világítással a fény-árnyék hatással szoros összefüggésben van. Az axonometriában ábrázolt testek képei plasztikusabbá, könnyebben érthetővé válnak, ha fényt-árnyékot jelölünk rajta. A megfelelően megrajzolt árnyék segíti a kép befogadását, a vetületi ábrákon, vagy az axonometrikus vetületeken.
Paralell világítás
A már megismert vetületi ábrázolás során a tárgyat vetítés segítségével ábrázoljuk. A pontszerű fényforrást a végesben, vagy a végtelenben is elhelyezhetjük, ezáltal centrális, vagy paralel világításhoz jutunk.
Centrális vetítés esetén a kapott kép plasztikusabb, képesebb. A paralel projekció eredménye kevésbé plasztikus, de eleget tesz az alak és mérethűség követelményének ami a műszaki rajzokon elengedhetetlen. Ezért műszaki gyakorlatban a paralel (párhuzamos) vetítést alkalmazzuk, a vetítősugarak egymással párhuzamosak.
Ha a fénysugarak a képsíkra merőlegesek, akkor merőleges párhuzamos vetítésről, ha nem akkor ferde szögű párhuzamos vetítésről beszélünk.
Az árnyékszerkesztés újabb vetítést jelent képsíkrendszerünkben, az eredeti vetítéstől eltérő irányból. Fénysugarak övezik a testet, árnyékot vetnek a képsíkokra.
A fényirány
Vetületi ábrázolásban olyan paralel fényforrást kell felvenni, amely a kocka térátlója irányából érkezik. Az ily módon felvett fényforrásból érkező fénysugaraknak olyan képei lesznek, melyek 45-45°-os szöget zárnak be a két képsík metszésvonalában lévő tengellyel.
Pontok, térelemek árnyékát a fénysugarak nyomópontjaival keressük meg, hiszen ezek alkotják pl. egy egyenes vetett árnyékát.
A testeknél lépésről lépésre meg kell keresnünk az árnyékválasztó éleket, melyek kialakítják a test önárnyékos részét, majd tovább az önárnyéknak vetett árnyékot. Az üreges testekben ezen kívül még a bevetett árnyék is jelentkezik.
Axonometrikus ábrázolásban a fénysugár térbeli képét és valamelyik vetületét kell megadnunk, vagy a vetületben használt térátlós fényirányt, vagy a fénysugarat jól kiválasztott térirány szerint.
Ellenőrző kérdések:
Mi történik az axonometriában ábrázolt testekkel ha fényt-árnyékot jelölünk rajtuk?
Mi a paralel világítás lényege?