Metszetek
Nézeti ábrázolás alkalmazása esetén a nem látható éleket szaggatott vonalakkal jelöljük. Ha az ábrázolandó tárgy belsőleg erősen tagolt, akkor a nézeti ábra a sok szaggatott vonal miatt nehezen lesz értelmezhető. Szükség van tehát olyan ábrázolási módra is, amely nemcsak a tárgy külső alakját, nézeteit szemlélteti, hanem annak belső részeit is megmutatja. Ilyen ábrázolási mód a metszeti ábrázolás.
A metszeti ábrázolás lényege, hogy az üreges tárgynak - a képzeletbeli síkkal (síkokkal) történő metszése után - csak a metszősík(ok) és a képsík közé eső részét ábrázoljuk a vetületi ábrázolás szabályai szerint.
A félnézet félmetszet
Gyakran kell szimmetrikus üreges alkatrészeket ábrázolnunk. Ezeknél a tárgyaknál szükséges a külső forma bemutatása nézetben és a belső szerkezet feltárása metszetben is.
Mivel a tárgy szimmetrikus, elég mind nézetének, mind metszetének a felét megrajzolni ahhoz, hogy minden szükséges információ a rajzról leolvasható legyen. A műszaki rajz szabványai lehetőséget adnak arra, hogy a két rajzot egy vetületben egyesítsük, félnézet félmetszetet készíthetünk.
Így egyetlen vetületi rajzban, a vetületi képben résznézetet és részmetszetet egyesítünk. Szükség esetén a tárgy külső tagoltságának bemutatása érdekében a résznézet lehet a szimmetriatengelyen átnyúló is, ill. a részmetszet is átnyúlhat a tengelyen. A résznézet és a részmetszet határát vékony szabadkézi vonallal rajzoljuk.
A befordított szelvény
Ha tengelyeket, forgástestekből származtatható alkatrészeket rajzolunk, akkor gyakran szükségünk lenne metszet alkalmazására, úgy hogy metszősík mögötti nézetrészeket nem rajzoljuk meg. Ilyen ábrázolási mód a befordított szelvény.
Befordított szelvény használatakor megmutathatjuk a tárgy belső tagoltságát is közvetlenül a nézeti lépen. Szelvényen a metszősík mögötti nézetrészek nem, csak a metszősíkban lévő tárgyrészletek kerülnek lerajzolásra.
A szelvény a vetületi képhez tartozik, abban helyezhető el. A szelvényt elhelyezhetjük a nézeti kép kontúrvonalain belül vagy a vetületi képen kívül is, de az információnak egyértelműnek kell lennie, ilyen esetben a szelvényt a metszetekhez hasonló jelöléssel kell ellátni.
Ellenőrző kérdések:
Hogy jelöljük a nem látható éleket nézeti ábrázolás esetén?
Mi a félnézet félmetszet lényege?