Szabadkézi vázlat
A műszaki rajzi tanulmányok lényeges részét képezik a vázlat rajzolási gyakorlatok. A szabadkézi vázlatok célja a szerkesztett rajz előkészítése. A rajzolók munkájukat vázlatok alapján végzik.
A vázlat létrehozása két alapszituációban történhet. Egyrészt a tervező gondolataiban létező elképzeléseit, terveit valamilyen formában másokkal is közölni kívánja. A műszaki kommunikáció alapeszköze a rajz, az információcsere első megközelítésben a vázlat segítségével történik.
A másik alapszituáció az, amikor egy már létező objektum rajzát szeretnénk elkészíteni. A műszaki rajz tartalmazza a lerajzolt tárgy alakját, méreteit. A testről első lépésként vázlatot készítünk a forma megragadása után megmérjük a test méreteit és a vázlaton feltüntetjük.
Az elkészült, méretezett szabadkézi vázlat alapján kezdődhet a szerkesztett rajz kidolgozása.
Modell ábrázolás
A modell ábrázolása szabadkézi vázlat formájában történik. Célunk felvételezési rajz készítése. A felvételezési rajz valós tárgyról, alkatrészről készült szabadkézi vázlat, ami a tárgy méreteit is tartalmazza.
A felvételezési rajz készítésének elsősorban képességfejlesztő feladata van. A vázlatkészítés a tárgy tanulmányozásával kezdődik. Ahogy a tárgyat megismerjük, gondolnunk kell rajzi ábrázolásának lehetőségeire is. A 3 dimenziós tárgyat 2 dimenzióban kell ábrázolnunk a műszaki rajz szabályainak megfelelően, azaz úgy hogy a tárgy egyértelműen rekonstruálható legyen a rajz alapján.
A rajzolás megkezdése előtt az alábbi kérdésekre igyekezzünk választ keresni:
Melyik a tárgy legjellemzőbb képe, mi lesz az elölnézeti vetületen?
Hány vetületre lesz szükségünk?
Szükség lesz-e metszeti ábrázolásra, és ha igen akkor melyik formáját alkalmazzuk?
Mekkorák a fő méretek, milyen méretarányban rajzoljunk?
Hogyan fogjuk kialakítani a mérethálózatot, mi lesz a méretezés bázisvonala?
Kellenek-e felületkezelési utasítások?
A tárgy felmérése után elkészítjük a vázlatot, majd megmérjük a tárgy méreteit és a rajzon feltüntetjük.
A vázlat még nem szabványos rajz, de formai kialakításánál ügyeljünk arra, hogy értelmezhető maradjon. Gondoljunk arra, hogy a műszaki életben a vázlat és a szerkesztett rajz készítője nem feltétlenül ugyanaz a személy, így a vázlat kidolgozásának a kommunikáció egyértelműségét biztosítania kell.
A rajzdokumentáció
A műszaki dokumentáció egy berendezés, gép, alkatrész egyértelmű és teljes körű leírása. A dokumentáció részben rajzos részben szöveges részekből áll. A rajzdokumentáció bemutatja az ábrázolt termék alakját, méreteit, gyártási, üzembe-helyezési és üzemeltetési paramétereit.
A rajzdokumentáció elkészítése a vázlat megrajzolásával történik. A szabadkézi vázlat a tervező és a rajzoló közötti információcsere első eszköze. A vázlat nem része a dokumentációnak, csak elindítója a dokumentálás folyamatát.
A vázlat még nem szabványos kivitelű rajz, nem szokásos egyszerűsítéseket tartalmazhat, kinézete, kidolgozottsága még nem éri el a műszaki rajzok színvonalát, de a műszaki rajzolás legelemibb szabályainak meg kell hogy feleljen.
Ellenőrző kérdések:
Hogyan történik a modellek ábrázolása?