Menet keletkezése, megadása
Vegyünk képzeletben egy forgáshengert és egy színes zsinórt. Ha a zsinórt a hengerre, annak tengelyvonalához képest állandó szögben felcsavarjuk, csavarvonalat kapunk. Ha a zsinórmenet helyett, valamilyen háromszög, trapéz szelvényű képlékeny rudat tekerünk, úgy hogy a menetek közvetlenül egymás mellé kerülnek, akkor csavartestet, menetes orsót kapunk.
A meneteket a feltekerés módjától és a képzeletben feltekert testtől függően különböző tulajdonságokkal jellemezhetjük. A feltekert test keresztmetszetének alakja a menet szelvénye, ez alapján megkülönböztetünk éles-, lapos-, trapéz-, fűrész- és zsinórmeneteket. A hengerpalást egy alkotja és a csavarvonal két metszéspontjának távolsága a csavarvonal menetemelkedése. A csavarvonalnak a henger tengelyvonalára merőleges síkkal bezárt szöge a menetemelkedési szög. Attól függően, hogy a csavarvonalat balra, vagy jobbra csavartuk fel, jobb-, vagy bal emelkedési irány menetet kapunk.
Megkülönböztetünk az anyag külső felületére, vagyis orsóra készített menetet, az orsómenetet és a belső felületre, vagyis furatba készített anyamenetet.
A csavarmeneteket általában kötő- és mozgatócsavarokként alkalmazzuk. A kötőcsavarok többnyire éles menetűek, a mozgatócsavarok trapéz, vagy fűrészmenetűek.
A gyakorlatban a csavarmenetet esztergálással, menetmetszővel, menetfúróval, vagy menethengerléssel állítják elő.
A menetek csoportosítása
Ha a menet szelvénye nincs lekerekítve, nincs semmilyen tompított alakra kiképezve, akkor a menetet élesmenetnek nevezzük. Az élesmenetek közé tartozik a legfontosabb menettípus, a metrikus menet is.
Az anyamenet
Az anyamenetek ábrázolása jelképes, a külső és belső menetátmérők képét hengerpalástnak tekintjük és egyenes vonalakkal, és körívekkel jelöljük.
Mindig a mérhető méretet jelöljük vastag vonallal. Az anyamenetek esetén a mérhető méret a magátmérő, azaz a belső átmérő. A magátmérő vonala és a hasznos menethosszt jelző vonal vastag folytonos vonal. A külső átmérő vonala vékony, folytonos.
A tengely irányú vetületen a belső átmérő folytonos vastag vonallal rajzolt kör, a külső átmérő vékony vonalát a kör 3/4 részén rajzoljuk meg. Ügyelni kell rá, hogy a külső átmérő vonala nem kezdődhet és nem fejeződhet be pontosan a szimmetriatengelynél, ahhoz képest elforgatva kell megrajzolni.
A csavarmenetek típusai
A kötőcsavarokon és a kötőgépelemeken leggyakrabban a métermenete, más néven metrikus menetet alkalmazzuk. A metrikus menet jellemzője, hogy méreteit az európai méretrendszernek megfelelően milliméterben adjuk meg.
A metrikus menetek profilszöge 60°, jellemzője a tompított menet-él és a lekerekített menet-tő.
A métermenet készülhet normál, finom, vagy kúpos kialakításban. A menet betűjele: M. Tipikus megadás pl. az M9, amely 9-es metrikus menetet jelöl.
Ellenőrző kérdések:
Mit nevezünk menetnek?
Hogyan csoportosítjuk a meneteket?