Nyomatékátvivő elemek
A technikai rendszerek részrendszerekre illetve elemekre bonthatók, melyek funkciójuk szerint különbözők. A legtöbb rendszerben található egy egység ami az energiát, a mozgást szolgáltatja és egy másik, ami az effektív munkát végzi. Az előbbit erőgépnek, az utóbbit szerszámgépnek nevezzük. A két szerkezeti elem között kapcsolatot kell teremteni, ezt a feladatot a nyomatékátvivő elemek látják el. A nyomatékátvivő elemek elsődleges feladata tehát a nyomaték rendszerint forgó mozgásának átadása. Másodlagos feladatként mechanikai transzformátorként is működhetnek, azaz az átvitt mozgás valamely jellemzőjét, például a fordulatszámát meg is változtathatják. Kialakításuknál figyelembe kell venni azt, hogy a kapcsolat jellege megköveteli-e a kapcsolat oldását is.
Nyomatékátvivő elemek az ékszíj hajtás, bordás szíjak, fogaskerékhajtás.
Az ékszíjtárcsa
A szíjtárcsákat, ékszíjtárcsákat általában tengelyirányú metszetben, nézetben, résznézetben ábrázoljuk. A tárcsákon egymástól jól elkülöníthető részeket különböztetünk meg: koszorú, küllős vagy teli ékszíjtárcsa, agy.
A fogaskerék
Ha a fogaskerekek eltérő méretűek, akkor a fogaskerék hajtás mechanikai transzformációt is jelent. Mivel a kapcsolódó fogaskerekek kerületi sebessége egyenlő, belátható, hogy a nagyobb átmérőjű kerék fordulatszáma kisebb, mint a kisebb átmérőjű kerék fordulatszáma.
A fogaskerekeket leginkább olyan esetben alkalmazzák, ahol nagy erőket folyamatosan kell erőforrásokról átvinni. Jellemzőjük a kis helyigény, az egyszerű szerkezet és a jó hatásfok.
Ellenőrző kérdések:
Mi az ékszíjtárcsa feladata?
Mi a fogaskerék feladata?