Mérethelyes ábrázolás
A műszaki rajzokkal szemben többféle követelményt is támasztunk. Ezek közül az egyik legfontosabb az alak- és mérethűség. A rajznak a tárgy alakját és még inkább méreteit a valóságnak megfelelően kell bemutatnia. A szemléletesség követelménye a műszaki rajzokon másodrendű szempont, csak speciális esetben, elsősorban rajzi ismeretekkel nem rendelkezők számára készült ábrákon lehet fontosabb az alak- és mérethűségnél. A centrális vetítés az alak- és mérethűség követelményének nem felel meg, ezért szükséges a párhuzamos vetítés bevezetése. A párhuzamos vetítés a centrálisból úgy eredeztethető, hogy a vetítés centrumát a végesből a végtelenbe helyezzük. A vetítősugarak a végtelenben futnak össze, tehát párhuzamosak.
A centrális kép
Az emberi látás folyamata során centrális kép keletkezik. A képet a külső világ tárgyairól a szemünkbe érkező fénysugarak hozzák létre. A szem képalkotási eljárása modellezhető a középpontos vetítéssel. A vetítési centrum megfelel az emberi szemnek, a vetítősugarak a tárgyról a szemünkbe érkező fénysugaraknak. Mivel a fénysugarak egy pontba, az emberi szembe futnak össze, egymással nem párhuzamosak. Hasonlóan a középpontos vetítés vetítősugarai is egy pontból indulnak, egymással szöget zárnak be.
Centrális vetítés alkalmazása
A tárgyak síkban történő ábrázolásának lehetőségeit kutatva kézenfekvőnek tűnik, hogy olyan ábrázolási módot használjunk, ami az emberi látáshoz leginkább hasonló. Ez az ábrázolási mód a centrális vetítés. Azonban a középponti vetítéssel keletkező kép nem azonos nagyságú a tárggyal, ezért nem alkalmas a műszaki rajzokon való felhasználásra.
Ellenőrző kérdések:
Mik a legfontosabb követelmények a műszaki rajzoknál?
Mi a középponti vetítés lényege?