A ló emésztési sajátságai
A ló nyála gyakorlatilag nem tartalmaz emésztőenzimet, így az emésztés a gyomorban kezdődik. A gyomorban a keményítő és a fehérje, a vékonybélben a cukrok fehérjék és zsírok emésztése zajlik.
A ló emésztésének legfőbb sajátossága az igen fejlett remesebél és vakbél, amelyben a nagy rosttartalmú takarmányok emésztésére képes mikrobák telepednek meg. A béltartalom tovahaladása itt lelassul és a takarmányok rosttartalma illó-zsírsavakra bomlik a mikroorganizmusok emésztő tevékenységének köszönhetően. Így ezek a zsírsavak felszívódva energiaforrásként hasznosíthatók az állat számára.
A ló emsztésisajátosságai és a takarmányozás
A ló takarmányozása során az alábbi élettani tulajdonságokat kell szem előtt tartani:
Gyomrának befogadóképessége viszonylag kicsi, ezért gyakran, kis adagokat kell etetni.
A ló könnyen betegszik meg túlzott abrakfelvétel következtében, ezért az abrak adagolásával körültekintően kell eljárni.
A ló lassan gondos rágással eszik, ezért elegendő időt kell hagyni az evésre.
Az abrak kb. kétszeres, a szálas takarmányok négyszeres mennyiségű nyálat szívnak fel és a gyomorban keveredés nélkül rétegződnek.
A ló rendkívül kényes az ivóvíz és a takarmány tisztaságára.
A takarmányváltást lehetőleg 3-5 napos átmenettel kell megvalósítani.
A takarmányozásnak etológiai jelentősége is van, mivel kívánatos, hogy az állat ne unatkozzék. Ezért helyes, ha folyamatosan van előtte szálalni való.
A lovak takarmányai
A lovak természetes táplálékforrása a legelő. Pótlólagos takarmányozás azonban a legtöbb esetben szükséges. Szálas takarmányt nem csak zölden, hanem kaszálva, szénaként is adhatják. Legelő hiányában ez a forma igen elterjedt. Lovak részére az idejében (többnyire a virágzás kezdetén) kaszált, illatos kemény szárú széna a legjobb. A szálastakarmány igény kielégítésére lehet zöldtakarmányokat is adni. Gyors mozgású lovaknak azonban csak mérsékelt mennyiségben adjuk, mert különben futás közben könnyen megizzadhat, kevésbé kitartó lesz. Lovak a szalmát is jól értékesítik. Szilázs és szenázs etetése csak kifogástalan minőségben indokolt, ekkor azonban kifejezetten előnyös hatású.
Tömegtakarmányok mellett a lovak táplálásában a koncentrált takarmányok felhasználásának jut nagy szerep. A koncentrált takarmányoknak kiemelkedő az emészthető energia tartalmuk. Elsődlegesen a szemes takarmányok szolgálnak az energia szükséglet kielégítésére. A szemes takarmányok a lovak nem természetszerű, könnyen emésztési zavarokat okozó takarmányai. Ha nagy erőfeszítésre kényszerítjük állatainkat, azonban nem nélkülözhetjük őket. Hagyományos és kiváló lóabrak a zab. Zúzás vagy darálás nélkül is etethető. A kukoricáról azt tartják, hogy izzasztó hatású, mivel dugulást okozhat, ami emeli a testhőmérsékletet. Az árpa a zabot teljes egészében helyettesítheti. Energia tartalmát tekintve átmenetet képez a zab és a kukorica között. A búza maximum a szemes adag felét tegye ki, mivel magas a glutein tartalma, felvételekor könnyen ragadóssá válhat. Gyakran adnak búzakorpát a szemes takarmánnyal együtt. A melasz igen ízletes lótakarmány, emellett jó energiaforrás, energiatartalma szárazanyagra számolva megegyezik a zabéval. A sör- és szeszipari melléktermékek az energia szint növelése mellett a fehérje beltartalmi értéket is fokozzák.
A korszerű lótakarmányozás nem nélkülözheti a lótápok használatát. Ezek nélkül a makro- és mikroelem szükségletének kielégítése nehezen oldható meg.
A répafélék szintén alkalmas lótakarmányok. Nagy cukortartalmukat a ló jól használja ki. Igen ízletes takarmány. Répafélék közül elsősorban a sárgarépa ajánlható, mivel ízletes és magas a karotin tartalma.
A vemhes kanca takarmányozása
A vemhes kancáknak vemhességük első 8 hónapjában a vehemépítésre külön táplálóanyag-felvételre nincs szükségük. A takarmányadag mennyiségét a munkavégzés intenzitása szabja meg. Amennyiben a kanca munkát nem végez, úgy elegendő az életfenntartásnak megfelelő 7-8 kg szárazanyag-tartalmú takarmányadag. Ezt az igényt szálastakarmánnyal (6-8 kg rétiszéna), legelőn tartással, gyengébb kondíció esetén plusz 1 -1,5 kg zabbal kielégíthetjük. A vemhesség utolsó 3 hónapjában a magzat növekedése miatt a táplálóanyag-bevitelt, a takarmányadag fehérje-koncentrációját növelni kell. Ezt a fehérjében gazdagabb abrakadag etetésének emelésével érhetjük el. A tömegtakarmányok etetésének csökkentésével párhuzamosan az abrakadagot 3 - 4 kg-ra kell emelni a szárazanyag-felvétel változásának figyelembevételével, ami ilyenkor a testtömeg 1,4 -1,8%-át teszi ki.
A szoptató kanca takarmányozása
A szoptató kanca a laktáció első három hónapjában a kanca 8-14 liter tejet termel. A tejtermelés táplálóanyag-igényét a napi adag emelésével és az energia- és fehérjekoncentráció növelésével elégíthetjük ki. A napi szárazanyag-felvétel elérheti az élősúly 2%-át, a fehérjetartalom ennek 14%-a legyen. Ebben az időszakban egy 500 kg-os ló táplálóanyag-igénye napi 5-8 kg abrakkal és 5-7 kg szénával kielégíthető.
Ha nem pillangószénát etetünk, akkor az abrak tartalmazzon 2-3 kg fehérjében gazdag takarmányt is. A szoptatási időszak második felében, a tejtermelés csökkenésének megfelelően a táplálóanyagok iránti igény is kevesebb lesz, ami napi 6-8 kg szénával, vagy ennek megfelelő mennyiségű zöldtakarmánnyal (pl. legelőfű) és 3-5 kg abrakkal kielégíthető egy 500 kg-os ló esetében. A szoptatás ideje alatt fokozott az ivóvíz iránti igény is. Az elfogyasztott 1 kg szárazanyagra 4 liter víz felvételével számolhatunk.
A szopós csikók takarmányozása
A csikónak 2-3 hétig szinte kizárólag az anyatej a tápláléka. Igen fontos, hogy a csikó minél több időt az anyja mellett töltsön, hogy minél gyakrabban szoptathasson, ezzel a csikó tejfölvétele és az anyatej termelése fokozódhasson. A szilárd takarmány fogyasztására jó ízű, esetleg ízesített abrakokkal szoktassuk rá a csikót. Rendszerint zabbal kínálják, amit előtte roppantanak, illetve zúznak. A szálastakarmány fogyasztására finom szálú réti szénával vagy jó minőségű lucernaszénával szoktathatjuk rá a csikót. Több szopós csikó egyidejű tartása esetén célszerű ún. csikó óvodát létesíteni, ahova csak a csikók járhatnak be, és ahol hozzáférhetnek a számukra megfelelő takarmányhoz. A zab mennyisége a korukkal együtt növekedjen. A felvett széna mennyisége érje el választáskor a 2-3 kg-ot.
A választott csikó takarmányozása
A csikók választására 5-6 hónapos korukban kerül sor. A választott csikók takarmányadagjánál a növekedés szükségletét kell kielégíteni az életfenntartó hányadon felül. Ezt a szabványokban rendszerint nem választják külön. A növekedés ütemének megválasztása függ a típustól (hidegvérű, melegvérű), a fajtától és a hasznosítás irányától. Más növekedési ütemet várunk el a tenyésztésre szánt csikóktól. Az azonban minden választott csikóra nézve igaz, hogy sohasem szabad visszafogott, szegényes takarmányozásban részesíteni azokat. A továbbtenyésztésre, munkára szánt csikókat természetszerű takarmányokkal etessük, sokat mozgassuk, legeltessük. Abrakot étvágy szerint (ad libitum) kapjanak. Melegvérű választott csikók igényét télen kielégíthetjük 4-6 kg abrakkal (benne 15-20% fehérjében gazdagabb abrakféle), 4-6 kg szénával és a lehetőség szerint 2-4 kg murok-, esetleg takarmányrépával. Nyáron legeltessünk, vagy adjunk 4-6 kg zöldtakarmányt, emellett 2-4 kg abrakot és ad libitum szénát. A hidegvérű választott csikók táplálóanyag igénye kb. 20%-kal nagyobb, mint a melegvérűeké. Takarmányadagjuk nagyobb hányadát tehetik ki a tömegtakarmányok.
Évjárati csikók takarmányozása
Az éves csikók az abrakot már visszafogottabban, adagolva kapják. Ez a melegvérű csikók esetében napi 2-3 kg-ot jelent. A téli időszakban a szálastakarmány adagja 5-7 kg széna. A nedves takarmányokból 4-6 kg-ot, szilázsból 3-5 kg-ot etethetünk. Nyáron a tömegtakarmány bázisát a legelő jelentse, ha ez nem áll rendelkezésre, akkor 10-15 kg zöldet is etethetünk. Emellett még kaphatnak 2-4 kg szénát is. A hidegvérű éves csikók többlettakarmány-igényét még további tömegtakarmánnyal elégíthetjük ki. A kétéves melegvérű csikók esetében a nyári időszakban jó legelő mellett a teljes abrakadag is elhagyható, de legalábbis minimálisra (1-1,5 kg-ra) csökkenthető. Télen a napi adagjuk lehet 1 kg abrak, 6-8 kg széna és 10-13 kg lédús takarmány.
A hároméves csikóknál a nyári időszakban 15-20 kg zöldtakarmány felvétellel számolhatunk, emellett 2-3 kg szénát és 1-2 kg abrakot kapjanak. Télen az 1 kg abrak mellett kapjanak 6-8 kg szénát és 12-15 kg lédús takarmányt.
A hidegvérű 2-3 éves csikók napi adagja kb. 20%-kal több legyen, mint a melegvérűeké.
A lovakra jellemző takarmányozási hibából adódó emésztőrendszeri megbetegedés, amely heveny bélgörcsökkel és hánykolódással jár.
Lovaknál gyakrabban előforduló elváltozás, amely szó szerint a bél megcsavarodását jelentheti, de adódhat egy bélszakasz masszív gyulladásából. Mindkét esetben bélelzáródásra utaló tünetek jelentkeznek, amelyek gyorsan sokkos állapothoz vezetnek.