A juhtartás technológiája
A juh az esztendő nagyobb részét legelőn tölti. A kifejlett egyedek az időjárás viszontagságait jól tűrik. A gazdaságos termeléshez azonban a szélsőséges időjárástól védeni kell őket. A tavasszal nyírt juhok egész nyáron, éjjel-nappal a legelőn tarthatók. A 3-5 cm fürthosszúságú gyapjú megázás után gyorsan megszárad. Nehezen alkalmazkodik viszont a juh a nyári forrósághoz, az árnyék nélküli tűző napsütéshez. A védelemre alkalmasak az olcsó építésű fészeristállók.
A téli párás, csapadékos és hideg időtől ugyancsak védeni kell a juhokat megfelelő istállók építésével.
A bárányok elhelyezéssel szemben támasztott igénye lényegesen eltér a kifejlett juhokétól. Az újszülött bárány egyhetes koráig 18-20 ºC hőmérsékletű épületben érzi jól magát. A gyapjú gyors növekedése következtében a 3-4 hetes bárány már 10-12 ºC hőmérséklettel megelégszik, ami kifejlett juhok számára is optimális. A léghuzatra minden korú juh, de különösen a bárány érzékeny.
A félévesnél idősebb növendékeknek, az üres vagy a vemhes anyáknak és a tenyészkosoknak megfelelnek az egyszerű istállók, az egy oldalról nyitott fészerek is. A bárányok számára azonban teljes védelmet nyújtó, zárt istállókat létesítünk, amelyekben alkalmazhatók a korszerű technológiai megoldások is. A korai választású bárányokat télen és nyáron kellő védelmet nyújtó utónevelő istállóban célszerű fölnevelni. Hasonló a pecsenyebárányok igénye is.
Férőhelyigény
A különböző korú és hasznosítású juhok férőhelyigénye eltérő. Az egy juhra eső férőhelyigényből és az állatok létszámából számítják ki az istálló szükséges alapterületét. Az istállótérben a rekeszeket is ennek megfelelően tervezik. Emellett számításba veszik az etető, itató, kezelő utak alapterület-igényét is.
Hízóbárányok istállója
A hízóbárányok részére olyan jól világítható és jól szellőztethető épületek alkalmasak, amelyekben 20-30 báránynál nem nagyobb csoportokat lehet kialakítani. Három oldalon zárt, negyedik oldalon téliesíthető, nagy légterűek legyenek ezek az épületek. Nyári melegben a két hosszanti fal felhajtható, kitámasztható legyen. Lehetőleg az ilyen épületek tetőgerince is legyen kinyitható.
Juhistállók
Jelenleg a hagyományos és korszerű juhhodályon kívül számos állatfaj részére épített épületben is tartanak juhokat. Ezeknek a belső berendezését kell a juhok tartástechnológiai igényeihez alakítani. A juhok elhelyezésére szolgáló istállókkal szembeni általános követelmények:
A takarmányozás, almozás és kitrágyázás gépesítése miatt az istálló belső magassága legalább 3,2-4,0 m legyen. A hodály természetes szellőztetése 12 m fesztávolságig kielégítő. A 60 m-nél hosszabb istálló huzatos és munkaszerveséi szempontból sem előnyös.
A juhhodálynak legalább két kapuja legyen, amelyek optimális esetben két szárnyúak és kifelé nyílnak. Általában 250-300 állatra lehet számítani egy kaput. Az állatok megóvása érdekében a kijáratot kétoldalt alul 1-1,5 m magasságig hengeres görgőkkel kell ellátni.
Ha a juhhodály szélessége nem több 12 m-nél, akkor elegendő a szabályozható nyílású gerincszellőzők és a nyílászáró szerkezetek kinyitása. Ennél nagyobb fesztávolság esetén szükség van mesterséges szellőztető berendezés felszerelésére.
Ellető és báránynevelő istálló
Elletésre és báránynevelésre zárt, nagy légterű, állandó hőmérsékletű, lehetőleg nyeregtetős, jó megvilágítású, szélesebb – 15-16 m széles – döngölt agyagpadozatú épületek alkalmasak. Ezekben a fogadtatók és a kisebb-nagyobb csoportok kialakítását szolgáló rekesztők jól elhelyezhetők. A jó munkaszervezés szempontjából az istálló belső terét célszerű úgy kialakítani, hogy a tömegtakarmányt az etetőrácsokba géppel lehessen beszállítani, ill. a kitrágyázás gépesíthető legyen.
Tenyészkosok és anyák istállója
A tenyészkosok, üres vagy vemhes anyajuhok, valamint a tenyésztésre szánt növendékek részére olyan aklos karám alkalmas, amely három oldalról zárt, negyedik – általában az egyik hosszanti – oldalát burkolt kifutó veszi körül. A kifutó külső kerítésén kívülről adagolható az abrak és a tömegtakarmány, esetleg a szálas takarmány is.
A juhistállók berendezései
A hagyományos juhistállók legfontosabb berendezései az etetőrácsok. Fontos követelmény velük szemben, hogy minél több széna és szalma férjen el bennük. A rácsokkal összeépítik a széles és mély vályúrészt, amelyből a juhok a gyök- és gumós takarmányokat, a szilázst és az abrakféléket fogyasztják. Az etetőrácsokat 4 m hosszúra méretezik és fából vagy vasból készülnek.
A bárányhizlalásban általában önetetőket használnak, amelyek optimálisak a granulált tápok etetésére.
Az istállókba vezetett vizet nagyobb, fémből készült, öblös itatóvályúból vagy szinttartó önitatókból itatják. Aklos istállókban a vízvezetéket és az itatókat is temperálni kell.
A juhászati épületek fontos berendezése a belső térben elhelyezett sózólámpás, amelyek a nyalósó tetszés szerinti fogyasztását teszik lehetővé.
Ellési időszakban fontos berendezés a fogadtató, amelyben az anyát és bárányát (bárányait) helyezik el, hogy a bárány az első 5-6 napban ne veszítse el anyját, és igény szerint szophasson. A fogadtató ikerbárányoknál elengedhetetlen.
Juhtelepek
A hatékony termelés feltétele a juhászatok szakosított termelésének kialakítása.