Bevezetés az IMF témájához
Az első világháborúig szabad devizaforgalom volt jellemző, vagyis a devizák, valuták korlátozások nélkül kerültek forgalomba. Az 1929-33-as világgazdasági válságot követően egyre több ország kezdett áttérni a kötött devizagazdálkodásra. Az országok együttműködése jellemzővé vált, így jött létre az első nemzetközi valutaegyezmény 1936-ban az USA, Anglia és Franciaország között Háromoldalú Monetáris Egyezmény néven. Ez az egyezmény olyan együttműködést jelentett, amely biztosította ezen országok valutái közötti értékszint stabilitását. Később Hollandia, Belgium és Svájc is csatlakozott ehhez a megállapodáshoz.
A második világháború vége felé felmerült az igény a világháború utáni kereskedelmi és pénzügyi kapcsolatok rendezésére, amelyről az 1944-es Bretton-Woods-i egyezmény keretében döntöttek. Ekkor a dollárt és az angol fontot kulcsvalutává tették, rögzítették az árfolyamokat, a hitelezés és a nemzetközi elszámolások megfelelő megvalósítása érdekében nemzetközi szervezeteket alakítottak ki, melyek célja volt, hogy a gazdasági kapcsolatok az egész világon szervezetten működjenek. E megállapodás keretében alakult meg a Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF). A Valutaalap működésének szabályzatáról két tervezet született, egy angol és egy amerikai közgazdásztól. Az USA gazdasági erőfölényéből eredő lehetőségeket kihasználva az amerikai álláspontot fogadták el.
Az IMF
Az IMF 1945. december 27-én alakult meg hivatalosan, megalakulásakor alapokmányát 29 ország írta alá. Működését 1946-ban kezdte meg, alapokmányának módosítására kétszer került sor: 1968-ban az SDR (pénzre szóló követelés – számlapénz) létrehozásával, illetve 1976-ban az arany demonetizálása miatt és az új árfolyam-szabályozás bevezetésével. Az IMF alaptőkéje 1999-ben 212 Mrd SDR-re emelkedett a kvótaemelések és az új tagországok kvótabefizetései után. Jelenleg 184 tagja van.
Az IMF megalakulása
A Nemzetközi Valutaalap a második világháború során a szövetségesek között kialakult tárgyalások eredményeként jött létre 1945. december 27-én, Bretton Woodsban. A szervezet 1947. november 15-én lett az ENSZ szakosított intézménye.
Az IMF megalakulásának célja
A nemzetközi monetáris rendszer központi intézményét a nemzetközi pénzügyi együttműködés és az árfolyam stabilitás elősegítése, nemzetközi monetáris problémákkal kapcsolatos együttműködés és konzultációs fórum biztosítása, a gazdasági növekedés fokozása és a magas szintű foglalkoztatás megteremtése céljából alapították, illetve nem kis részben azért, hogy átmeneti pénzügyi segítséget nyújtson fizetési mérleg problémákkal küzdő tagországainak.