Munkakínálat és az egyes életszakaszok
Napjainkra a munkakínálat jelentős változásokon ment keresztül az életkort tekintve. A fejlett gazdaságokban a népesség elöregedése tapasztalható, ami az idősebb korosztályok munkakínálatának növekedését (a gazdasági aktivitás kitolódását) eredményezi. Ezzel szemben a fiatalabb korosztályok tovább tanulnak (alkalmazkodva a tudásalapú társadalmak igényeihez), ami az ő munkakínálatuk csökkenését vonja maga után.
A fejlődő országokban ezzel szemben a fiatalabb korosztályok vannak túlsúlyban, akik korábban állnak munkába. A kisebb tudás kisebb munkatermelékenységet is jelent, ami a jövedelmekben is megmutatkozik.
Pályakezdés és tapasztalat
A tapasztalat az idő függvényében szintén a munkát kínáló előnyeit növeli, ami a z oktatásból és a szakmai tapasztalatokból származó előnyöket ábrázoló függvény növekvő meredekségén érzékelhető. A pályakezdőknek azt a munkapiacot jelenleg uraló nehézséget kell leküzdeniük, hogy a munkába álláshoz szinte mindenhol legalább 1-2 éves szakmai tapasztalatot várnak el, ami a pályakezdők esetében nehezen elvárható.
A humán tőke
A humán tőke azon hasznos és értékes képességek, ismeretek összessége, amelyet az emberek az oktatásban és a munkahelyi gyakorlatban halmoznak fel.
A nagyobb tudás és nagyobb tapasztalat eredményeként hatékonyabb munkavégzés valósítható meg, ugyanannak a munkaerőnek az értéke növekszik, ami a magasabb reálbérekben is megmutatkozik.
A tanulás, mint befektetés
Az oktatásból és a szakmai tapasztalatokból származó előnyöket ábrázoló függvény növekvő képet mutat. A munkahelyi tapasztalatokat a vízszintes x tengely, az átlagos órabért pedig a függőleges y tengely jelöli.
Ezen a görbén a tanulás mint befektetés azt eredményezi, hogy a magasabb képzettséggel rendelkezők görbéjének kiindulópontja (kezdő órabér) magasabban helyezkedik el.