Fogyasztóvédelem
8. § (1) Tilos a gazdasági versenyben a fogyasztókat megtéveszteni. E törvény alkalmazásában fogyasztó: a megrendelő, a vevő és a felhasználó.
(2) A fogyasztók megtévesztésének minősül különösen, ha
a) az áru ára, lényeges tulajdonsága - így különösen összetétele, használata, az egészségre és a környezetre gyakorolt hatása, valamint kezelése, továbbá az áru eredete, származási helye, beszerzési forrása vagy módja - tekintetében valótlan tényt vagy valós tényt megtévesztésre alkalmas módon állítanak, az árut megtévesztésre alkalmas árujelzővel látják el, vagy az áru lényeges tulajdonságairól bármilyen más, megtévesztésre alkalmas tájékoztatást adnak;
b) elhallgatják azt, hogy az áru nem felel meg a jogszabályi előírásoknak vagy az áruval szemben támasztott szokásos követelményeknek, továbbá, hogy annak felhasználása a szokásostól lényegesen eltérő feltételek megvalósítását igényli;
c) az áru értékesítésével, forgalmazásával összefüggő, a fogyasztó döntését befolyásoló körülményekről - így különösen a forgalmazási módról, a fizetési feltételekről, a kapcsolódó ajándékokról, az engedményekről, a nyerési esélyről - megtévesztésre alkalmas tájékoztatást adnak;
d) különösen előnyös vásárlás hamis látszatát keltik.
10. § Tilos a fogyasztó választási szabadságát indokolatlanul korlátozó üzleti módszerek alkalmazása. Ilyen módszernek minősül különösen, ha olyan körülményeket teremtenek, amelyek jelentősen megnehezítik az áru, illetve az ajánlat valós megítélését, más áruval vagy más ajánlattal történő tárgyszerű összehasonlítását.
A fogyaszóvédelem mindenkit érint. Gondolkodjunk el azon, hogy vajon hány általunk ismert reklám, áruházi akciós tábla stb. sérti meg fogyasztói jogainkat. Érdemes tisztában lennünk ezzel!
Kartelltilalom
11. § (1) Tilos a vállalkozások közötti megállapodás és összehangolt magatartás, valamint a vállalkozások társadalmi szervezetének, a köztestületnek, az egyesülésnek és más hasonló szervezetnek a döntése (a továbbiakban együtt: megállapodás), amely a gazdasági verseny megakadályozását, korlátozását vagy torzítását célozza, vagy ilyen hatást fejthet, illetve fejt ki. Nem minősül ilyennek a megállapodás, ha egymástól nem független vállalkozások között jön létre.
A kartell tehát a verseny korlátozásával a gazdaság alapintézményét, magát a versenyt sérti. Éppen ezért ezekben az esetekben az állami beavatkozás közérdekű.
A kartell csak akkor tilos, ha va versenyre negatív hatást gyakorol, azaz ha a versenyt megakadályozzák, ha a versenyt korlátozzák, illete ha a versenyt torzítják.
A kartelleknek több fajtája is van: árkartell esetén az üzleti felek a vételi vagy eladási árakban illetve egyéb feltételekben közvetelnül vagy közvetve megegyeznek. Kontingentáló kartell esetén az előállítás, a forgalmazés vagy befektetés korlátozása, illetve ellenőrzés révén gyártó kapaciátasikat nem használják ki a jogsértő vállalatok. Piacfelosztó kartellről beszélünk, ha a beszerzési forrásokból való kizárás valósul meg, vagy ha az értékesítésből való kizárásra, az értékesítési lehetőségek közötti válsztás korlátozására kerül sor.
Az erőfölény fogalma, fajtái
22. § (1) Gazdasági erőfölényben van az érintett piacon (14. §), aki gazdasági tevékenységét a piac többi résztvevőjétől nagymértékben függetlenül folytathatja, anélkül, hogy piaci magatartásának meghatározásakor érdemben tekintettel kellene lennie versenytársainak, szállítóinak, vevőinek és más üzletfeleinek vele kapcsolatos piaci magatartására.
Tilos a gazdasági erőfölénnyel visszaélni az üzleti kapcsolatokban, tilos tisztességtelen vételi vagy eladási árakat megállapítani, hátrányos feltételek elfogadását kikényszeríteni. Tilos a termelést korlátozni a fogyasztók kárára.
Megengedett és nem megengedett fúziók
A fúzióknak több fajtája van: egyesül két cég, ha két vagy több cég összeolvad, egyik a másikba beolvad. Egy cég irányítást szerezhet egy vagy több vállalkozás fellett. Vagy több egymástól független vállakozás közösen létrehoz egy új vállalkozást.
A fúzionáláshoz minden esetben kötelező a GVH engedélyét kérni. A GVH-nak joga van az összefonódás adott engedélyt feltételekhez kötni.