A magánszektor
A magánszektor a háztartások és a vállalati szféra részvételén alapuló gazdasági modellt alkotja. A makrogazdaságot úgy értelmezzük, hogy mindössze két szereplővel rendelkezik a háztartásokkal és a vállalatokkal.
A háztartások a termelési tényezők tulajdonosai és a megtermelt javak fogyasztói.
A vállalatok a fogyasztási javak termelői, a termelési tényezők felhasználói.
A háztartások a vállalati szektornak értékesítik a termelési tényezőket, az ebből származó jövedelmüket a vállalati szféra által a termelési tényezőkkel előállított fogyasztási javakra fordítják.
A nyílt gazdaság modellje
A háztartások, a vállalati szféra, az állam és a külföld részvételén alapuló gazdasági modell a nyílt gazdaság modellje.
A zárt gazdaság modellje és kapcsolatrendszere kiegészül a külfölddel folytatott export-import folyamatokkal, amelyeket az egyszerűség kedvéért a vállalati szektorhoz kapcsolunk.
A külföld vámot (adót) fizet az állami szektornak és az export, import különbsége megtakarításként is szolgálhat a makrogazdaságban.
A zárt gazdaság modellje
A zárt gazdaság modellje a háztartások, a vállalati szféra és az állam részvételén alapuló gazdasági modell. Alapvető változás a kétszereplős modellhez képest, hogy az állam szerepvállalása miatt a magán szektortól jövedelmet von el adó formájában, az így szerzett jövedelemből transzfereket (ellenszolgáltatás nélküli juttatásokat) nyújt különböző társadalmi csoportoknak, valamint állami megrendeléssel fordul a vállalati szektorhoz.
Az állami szektor megjelenésével jövedelem újraelosztásra és közfeladatok ellátására kerül sor.