A település az ember, az emberi társadalom létformája, a természeti feltételek és adottságok, a társadalmi-gazdasági jelenségek és folyamatok, valamint műszaki-építészeti elemek együttesének és egymásra kölcsönösen ható tényezőinek térbeli koncentrációja.
Egy vagy több megyére ( fővárosra ) kiterjedő, társadalmi, gazdasági vagy környezetvédelmi szempontból együtt kezelendő területi egység, amelynek egységes tervezéséhez és fejlesztéséhez országos érdekek vagy más jogszabályokban meghatározott célok is fűződnek.
Olyan körülhatárolható, összefüggő területet és lakosságot magába foglaló területegység, amelynek termelési viszonyai és termelőerői egy vagy több jelentős gazdasági funkció magas fokú kifejtésének lehetőségét biztosítják.
A település olyan népességkoncentráció, amelyet a termelés, az elosztás és az igazgatás tart össze. A településekben és közöttük a kommunikáció és a közlekedés tart fenn kapcsolatot. A települések állandóan változnak, keletkeznek és megszűnnek. A települések fejlődését különböző tényezők határozzák meg. Ezek: természeti, társadalmi, gazdasági, műszaki-építészeti, szerkezeti és irányítási tényezők. Ma a társadalmi tényező a legfontosabb a települések fejlődésében, de az egyes tényezők súlya időről időre változik.