Síkhurkológépek tűágy mozgató mechanizmusa
A síkhurkoló- és láncrendszerű hurkológépeken a tűk mozgatása csoportos. Csoportos tűmozgatásnál a tűk és a tűágy között nincs elmozdulás. A tűk a tűágyban rögzített helyzetűek, mozgatásuk a tűágyon keresztül történik. Ezeknél a gépeknél nincs szükség lakatrendszerre, a tű lábai itt tehát nem a mozgatásra, hanem a tűágyban való rögzítésre szolgálnak. A síkhurkológépek tűágyának mozgása kétirányú mozgásból tevődik össze. A függőleges emelkedő-süllyedő és a vízszintes préshez közeledő-távolodó mozgásból. A tűágy kétirányú elmozdulásának eredője egy síkgörbe. A tűágy a megfelelő elmozdulását a gép főtengelyén elhelyezett alakos tárcsákról kapja. Az alakos tárcsákat tapogató görgők karokon keresztül adják át az elmozdulást a tűágyaknak.
Láncrendszerű hurkológépek tűágy mozgató mechanizmusa
A láncrendszerű hurkológépeken a síkhurkológépekhez hasonlóan csoportos a tűk mozgatása, tehát itt is a tűágy mozgatását kell megoldani. A tűágy mozgatása történhet a gép főtengelyén elhelyezett alakos tárcsákkal. Az alakos tárcsa lehet egyszerű vagy kettős, hornyos vagy peremes. A tárcsa profilját görgő tapogatja le, és megfelelő karrendszeren keresztül adja tovább az elmozdulást a tűágynak. Egyes láncrendszerű gépeken az alakos tárcsa helyett karos mechanizmussal oldják meg a tűágy mozgatását.
Platinák
A tűk mellet a különböző kötőgépeken további szemképző eszközök is segítik a szemképzést. Ilyenek a platinák, a segédtűk és a prések. A platinák feladata lehet a szemképzés folyamatának megkönnyítése, biztonságosabbá tétele. Kialakításuk az adott kötőgép szemképzési módszerétől függ. Általában vékony acéllemezből készülnek. A platinák feladata lehet a fonalak tűkre hullámosítása és elosztása, vagy a szemátbuktatás elősegítése. Hullámosító- és osztóplatinát a síkhurkológépeken találunk, szemátbuktató vagy szemleverő platinákra síkhurkoló- és láncrendszerű hurkológépeken is szükség van. Az egytűágyas körkötőgépeken alkalmazott platinák feladata kettős, egyrészt megfogják a kelmét a tű emelkedésekor, másrészt segítik a szem átbuktatását. A korszerű síkkötőgépeken a tűk között helyezkednek el az ún. szemlenyomó platinák. Segítségükkel akkor is el tudjuk kezdeni a kötést, ha nincsenek szemek a tűkön. A platinák nagy csoportját alkotják a mintázóplatinák, melyek – mint nevük is mutatja – a mintázatok kialakításában segítenek. Sík- és körkötőgépeken a tűk alatt helyezkednek el és a tűk megfelelő mozgását, vagy a minta szerinti kiválogatását biztosítja. A bal-bal rendszerű sík- és körkötőgépeken a tűk mozgatásához használnak platinákat. Ezek a tűtolóplatinák a tű horgához kapcsolódva mozgatják a kétfejű tűket a szemképzés során.