Fonalőrök
A láncrendszerű gépeken a vetülékrendszerű gépekhez hasonlóan különböző biztonsági berendezéseket helyeznek el. Ezek a kötés, a kötő illetve a gép biztonságát védik. A kötés hibátlanságára ügyel a láncfonalőr szerkezet, mely mintás kelméknél és színes fonalaknál is alkalmazható. A fonalőr szerkezet úgy működik, hogy a készülékből levegő áramlik a láncra, amely az elszakadt fonalakat egy párhuzamosított fénysugár útjába juttatja. Az elszakadt fonal árnyékhatása miatt létrejövő elektromos jel leállítja a gépet. A láncrendszerű hurkológépek egy részén egyedi fonalőrök is találhatók, melyek elektromechanikus működésűek. Ezt a megoldást akkor alkalmazzák, amikor a kötésnél nemcsak lánchengerről, hanem egyedi csévékről is dolgoznak. A kelmeőr szerkezetek optikai érzékelővel ellátott berendezések, melyek az elkészült kelmét ellenőrzik. Az érzékelőfej a kelme szélessége mentén halad oda-vissza, az éppen képződő kelmesorhoz közel. A kelmehiba helyén a fényvisszaverés mértéke megváltozik, amit a hiba helyére érkező optikai érzékelőfej érzékel és leállítja a gépet. A láncrendszerű gépeken a gép rendellenes működését akadályozzák meg a biztonsági berendezések. Az egyik ilyen berendezés a lánchenger forgásának megakadásakor megszakítja a hajtómotor áramkörét, és így a gép megáll. Hasonló elven működik az a biztonsági berendezés, mely megakadályozza a gép indítását abban az esetben, ha a fonalbefűzés miatt kiemelt létrákat nem tették vissza a helyükre. A forgó, mozgó alkatrészeket a láncrendszerű gépeken is burkolattal kell ellátni. A biztonsági berendezések legtöbbjéhez jelzőlámpa csatlakozik, amely megmutatja, hogy melyik biztonsági berendezés lépett működésbe.
Állandó fonalmennyiséget továbbító adagoló
A vetülékrendszerű kötőgépeken alkalmazott aktív fonaladagolóknak többféle változata ismert. Ezek között vannak állandó és változó fonalmennyiséget továbbító aktív adagolók is. Állandó fonalmennyiséget továbbító adagolók:
szalagos, kúpos.A szalagos adagolóknak többféle típusa ismert. Ezek az adagolók egy központi tárcsáról hajtott végtelenített szalaggal továbbítják a fonalat minden kötőegységnél. A fonal a szalag sebességével halad. A szalag sebessége fokozat nélkül szabályozható és pontosan beállítható. Egyes szalagos adagolóknál két vagy három szalagrendszert alkalmaznak, melyek egymástól eltérő kerületi sebességgel haladnak. Így 2 vagy 3 különböző fonalsebesség is rendelkezésre áll a különböző mintás kötésekhez. A nagy nyúlású, nagy rugalmasságú fonalaknál nagyon oda kell figyelni a fonaladagolásra, mert az ilyen fonalaknál már kis erőváltozásra is nagy nyúlás jön létre, ami az adagolt fonalmennyiség egyenlőtlenségét okozza. A nagy nyúlású fonalaknál a kúpos adagolók alkalmazása ajánlott. A kúpos adagolók lehetnek egy- vagy kétkúposak. A fonal először a nagyobb kúpátmérőn haladva megnyúlik, majd a kisebb kúpátmérőre terelve a fonalban ébredő erő csökken. Így a fonal a kelmébe nem megfeszülve kerül be.
Változó fonalmennyiséget továbbító adagoló
A változó fonalmennyiséget továbbító adagolókhoz soroljuk a kúpfogaskerekes adagolót, melyet szintén körkötőgépeken alkalmaznak. A kúpfogaskerekes adagoló két egymással változtatható mértékben kapcsolódó, enyhén kúpos fogaskerékből áll, melyek közül az egyik központi hajtású. A kúpfogaskerekek által továbbított átlagos fonalmennyiséget a fogaskerekek tengelytávolságával állíthatjuk be. A kötés közbeni fonaligény megváltozását érzékelve a fonaladagoló berendezésben lévő ún. himba a kúpfogaskerék kisebb vagy nagyobb átmérője felé tereli a fonalat. Ma már az új, modern kötőgépeket fonaltárolós adagolókkal szerelik fel. A fonaltárolós adagolók tulajdonképpen egyesítik az aktív és passzív adagolást, ugyanis a fonal csévéről való lehúzását az adagoló végzi el (aktív adagolás), a fonal elhúzása a fonaladagoló berendezésről viszont már a szemképző eszközök feladata (passzív). A fonaltárolós adagolókkal a kötés közbeni változó fonaligények kielégíthetők. Az ilyen adagolók működésük során egy forgó eszközzel (ez lehet pl. szárny, vagy henger) egy adott mennyiségű fonalat lefejtenek a csévéről, és ezt egy tároló hengerre csévélik fel. A tároló hengerről tengelyirányú lehúzással kerül a fonal a tűkre. A tárolós adagolók a fonalat szakaszosan fejtik le a csévéről, a tárolóhengerről a fonal továbbítása viszont folyamatos.